¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Výkonnost a produktivita stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

15.08.2022

Pokud se řeže 2D z plošných materiálů, je všechno v pohodě. Jestli řežete frézou 3 mm nebo frézou 0.8 mm, operace trvají stejnou dobu a v praxi netrvají dlouho. Vyřezat přepážky trupu nebo žebra křídla trvá jednotky minut.

image

3D je úplně jiná hra. Opracování povrchů, odebírání objemů vyžaduje mnohem mnohem více času než prosté řezání.

image

U řezání (2D) poloviční rychlostí posuvu než je rychlost maximální možná znamená prodloužení operace třeba z 5 na 10 minut, nepodstatná věc. U 3D operace to je rozdíl 2 hodiny a 4 hodiny, to už je sakra rozdíl! U 3D operace je tedy cestou k udržení přijatelných časů zvyšování otáček frézy a posuvu. Frézování do pěny je v pohodě, do balzy taky, ale běžná tuzemská měkká dřeva už kladou velké nároky na tuhost stroje. A ta je relativně malá, však stroj váží jen 20 kilo. Velký posuv rozdrnčí stroj a vede to až ke ztrátě kroků nebo zlomení frézy. Při sníženém posuvu je operace provedena úspěšně, ale stroj je hodně hlučný.

Další možnost jak zkrátit čas operace je použití většího průměru frézy. Velká fréza nedovede obrobit tak velké detaily jako fréza menší, ale ubírá na jeden průchod násobně větší množství materiálu. Ale generuje taky násobně větší síly a zde narazíte zase na tuhost stroje. A taky vřeteno musí dávat potřebný kroutící moment.

Stepcraft-2/D.600 je při řezání desek překližky na přepážky nebo žebra křídla dostatečný stroj. U 3D obrábění pěnových plastů nebo balzy to je v pohodě, jen časy už jsou dost dlouhé. Obrábění měkkých dřev jde také, dá se vystrouhat z lípy, smrku kopyto pro lisovaní kabinky, ale trvá to opravdu dlouho.

(zveřejněno na stránce Zkušenosti (2))