¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

První lety s navigačními mody stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

06.03.2021

První pokusy o let u nás za humnny nedopadly dobře. Nedokázal jsem odstartovat. Proti větru do kopce to nešlo, z kopce po větru to nešlo. Musel jsem sednout do auta a odjet na místo, kde to na rovině mohu hodit proti větru.

Vykonávám první úspěšný let s nav módy! image Odletěl jsem asi 200 metrů daleko, přepnul jsem do modu RTH, letadlo se otočí zpátky ke mě, doletí nade mne a krouží ve výšce 30 metrů, kterou jsem si nastavil. Zkouším to několikrát, zkouším to z několika výšek. Pro let zpátky mám nastaveno 80 metrů výšky, když jsem níže, letadlo nejdříve vystoupá do té výšky, pak se otočí na zpáteční let. Když přepnu do modu RTH ve větší výšce, letadlo plynule klesá do 80 metrů. Automatické přistání nezkouším. Letadlo neumí rozeznat směr větru, neumí ani rozeznat keře a stromy v mém okolí, přistálo by někde okolo mě náhodně.

Zkouším přepnout do modu Position Hold, letadlo přejde prudce do pravé zatáčky a krouží ve výšce, kde jsem byl a v místě, kde jsem přepnul, v nastavených 50 metrových kruzích. Vylučuje snos větrem a krouží opravdu na jednom místě, i když fouká vítr pět metrů.

Altitude Hold funguje taky pěkně, letadlo drží výšku v rozmezí dvou metrů. Je to příjemná záležitost.

Po dobití baterek jdu ven ještě jednou, výsledek této druhé letové zkoušky je ale katastrofa. Při odhodu jsem si cvrnknul do přepínače RTH a ten přemůže manual mod. Letadlo letělo po odhodu v horizontu ve velkém oblouku nad svažující se loukou rovnou do lesa, mohl jsem s kniply dělat co jsem chtěl. image Zachytilo ho naštěstí roští před lesem, jinak jsem lezl na strom! Těch několik vteřin letu, kdy se to řídilo samo, samo si to vrčelo, to byla ukázková vzpoura strojů. image

Tímto dnem jsem splnil první postupný cíl. Systém dělá to, co jsem po něm chtěl, naučil jsem se ho nastavit, vyzkoušel jsem si provoz modelu s flight controllerem.

(zveřejněno na stránce Testovací lety)