¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

WinDV st�l� odkaz / permalink

13.08.2010
V kostce

Výhody programu:

  • Umí rozdělit AVI soubor na soubory obsahující vždy jen jeden záběr.
  • Je možné se přepnout během záznamu na jiný program. Umožňuje-li to výkonnost počítače, lze na něm pracovat i během stahování videa.
  • Umí pojmenovat jednotlivé soubory (záběry) podle data a času vyčteného v timecode zdrojového videa.

Nevýhody programu:

  • Neumí přerušit stahování videa při výskytu ztracených snímků.

Program WinDV používám ke stahování videa z digitální kamery. Je určen pro práci s videm ve formátu DV.

Program stáhne video z kamery a vytvoří v počítači AVI soubory stejně jako při stahování střihovými programy.

Program je k mání na stránce WinDV.

Proč používám nějaký jiný program, když stažení videa umožňují programy pro střih? Protože WindDV má možnosti, které střihové programy pro stahování nenabízejí a také proto, protože program WinDV je malý, nezabírá si pro sebe příliš mnoho prostředků počítače a já tak mohu na počítači během stahování videa normálně pracovat!

Program umí detekovat jednotlivé scény a rozdělí video do jednotlivých AVI souborů. Co záběr, to jeden soubor. Proč je to užitečné? Viz Stahování videa po jednotlivých scénách.

Aby byla ve stažených AVI souborech jednodušší orientace, lze si nastavit libovolné pojmenovávání jednotlivých AVI souborů. Já používám pojmenovávání obsahující rok, den, hodinu a minutu záznamu a pořadové číslo v rámci té minuty. Například: clip.20050609_1847.00.avi. Záběr byl pořízen v roce 2005, 9.června, v 18:47 hodin.

Program zachová ve stažených souborech AVI timecode.

Aby bylo možné na počítači během stahování videa normálně pracovat a nedocházelo k výpadkům snímků, je třeba po spuštění programu ve Správci úloh v záložce Procesy nastavit procesu WinDV prioritu Reálný čas.

Aby program správně dekódoval datum a čas záběru z timecode u prvního záběru na pásce, je třeba posunout pásku před spuštěním zachytávání cca 5 sekund za začátek prvního záběru. Někdy je první záběr zachycen bez zvuku. Pomůže ještě větší posunutí od začátku pásku. Proto je dobré natočit si na začátek pásku nějaký nedůležitý záběr.

V nastavení programu mám zatrženo: type-2 AVI (vids+auds). Tedy video se zvukem. V adresáři kam grabuji jsou jen soubory s příponou AVI. Při přehrávání jsou se zvukem.

Na kameře se nenastavuje pro grabování nic.

Program bez problémů provozuji na Windows XP a na Windows 7.

Problémy při práci s programem WinDV

Po stisku Capture vyskočí chyba: Runtime Error: The application has requested the Runtime to terminate it in an unusual way. Please contact .... a program je ukončen.

Příčina chyby je jednoduchá. Máte jako cílový adresář pro ukládání vide nadefinován neexistující adresář.

Program je určen pro práci s videm ve formátu DV. Neumí tedy stahovat video ve formátu HDV!

(zveřejněno na stránce Střih videa - Stahování videa do počítače)