¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Na letišti

Sony FDR AX700

Znova na letištistálý odkaz / permalink

28.12.2019

Neděle, opět všude mlha, že se autem jezdí krokem. Já mám ale zvěda Karla, který už je od svítání na letišti a tak za ním vyrážím, jak jsem nejdříve schopen. Cílem je zkusit místo v 4K točit v HD, ale se snímkovou rychlostí 120 a zkusit zpomalené záběry.

Když jsem na letiště dorazil, sluničko už přelezlo blízký horizont, je tedy o ždibíček lepší světlo než včera, ale zase o ždibíček větší zima. Karel už je zvyklý na moje komandování a tak se neostýchám poroučet si: "Přileť od Bořně, v náklonu, musíš níž, pod horizont!"" A tak podobně image Tentokrát vůbec nepoužívám stativ a poučen ze včera, držím jinak kameru, respektive ošetřil jsem popotažení rukávů teplého oblečení a tak moje svaly zápasí jen s kamerou a ne s látkami mého ošacení. Jde mi to oproti včerejšku snadněji, protože jsem Karlovi "nařídil", v jakém prostoru má létat a tak se nemusím jako včera točit kolem dokola.

S tím komandováním pilotů se musí opatrně, musí si na sebe obě strany zvyknout a pilot se nesmí nechat zblbnout, vím sám, jak je to jiné, když si člověk létá jen tak, a jak je to těžší, když vím, že běží kamera. Přirovnal bych to k focení aktu! image

Během filmování se nad letiště nasouvá mlha a jsem rád, že jsem brzy vstal a vyrazil za Karlem. Kdybych to nechal na dobu po obědě, bylo by z toho prd.

Doma pak zkouším s natočenými záběry pracovat a přemýšlím, jak budu postupovat příště, jak si kameru příště nastavím. A zkouším i to zpomalování záběrů. Při zpomalování mám navoleno Time remaping: Frame Blending, ale protože zpomaluji ze 120 na 30 snímků, nemusí program nic dopočítávat, nemělo by mít tohle nastavení žádný vliv.

Volit lze z těchto nastavení:

  • Frame Sampling - vzorkování snímků (výchozí), nevytvoří žádné nové snímky, místo toho se aktuální snímky prodlouží, aby vyhovovaly nové době trvání klipu.
  • Frame Blending - míchání snímků vytváří snímek smícháním dvou snímků okolo.
  • Optical Flow - "optický tok" je nejpokročilejší způsob, vytváří zcela nové snímky založené na původním klipu, optical flow je podle dokumentace nejvhodnější pro klipy pořízené na stativu, kdy je nehybné pozadí.

Zkusil jsem při čtyřnásobném zpomalení měnit toto nastavení, zda se to opravdu neprojeví - čas 1:25. Ač by nastavení nemělo mít vliv, rozdíly vidím a nejlepší výsledek se mi jeví s nastavením Optical Flow.

U osminásobného zpomalení už snímky chybí a program to musí řešit. Zkusil jsem si taky všechna tři nastaveni - čas 2:30 a a vychází mi z toho jako nejlepší opět Optical Flow, Frame Sampling i Frame Blending mi přijde v tomto případě jako nepoužitelné.

(zveřejněno na stránce Na letišti)

print tisk