První model - model s elektropohonem
V kostce
pro začátek zvolte model, který zvládnetevlastnosti modelu by měly odpovídat vašim schopnostem
Po roce 2005 dosáhl vývoj elektropohonu takové technické a cenové úrovně, že se modely s elektropohonem staly vhodné a cenově dostupné i pro začátečníky. Následující metodika je proto vymyšlena pro první pokusy o let s motorovým modelem, s modelem poháněným elektromotorem.
Špatná volba úplně prvního modelu je velmi častá. U spousty modelů je v katalogu napsáno: "vhodné pro začátečníka". Ale je začátečník a začátečník. Něco jiného je začátečník, který už trochu kniply vládne a má základní pilotní návyky, a něco jiného začátečník, který v životě neletěl.
Řízení modelu vypadá jednoduše. Zvláště, když pozorujete někoho, kdo to umí. Ale jednoduché to není. Kdybych někoho, kdo neumí hrát na piáno k piánu posadil a řekl mu: "Tady je C, tady D, tady se hraje E ... , takhle se hrajou dlouhé tóny a takhle krátké. A teď když už to víš, tak mi zahraj nějakou písničku", tak si každý zaťuká na čelo. Každému je jasné, že se ruce musí naučit poslouchat povely hlavy: "teď hraj C, teď D, teď obě noty dohromady". A u řízení modelu je to podobné. I prsty na kniplech je třeba naučit plnit povely hlavy.
Aby měl pilot - nováček možnost se to naučit, potřebuje model, který mu dá zpočátku čas o řízení "přemýšlet", který bude tolerovat chyby. A aby věděl, co se má učit, tak se tu pokusím o létání něco sepsat.
Výběr modelu
Na trhu jsou už léty osvědčené modely určené pro tyto účely. Jsou vyrobeny z pěny EPP (více viz EPP - pěnový polypropylén), která dává modelům větší odolnost. Snesou nějaký ten náraz, když se pilotovi nedaří, a pokud se přeci jen rozbijou, jdou dobře slepit.
EasyStar od firmy Multiplex:
EasyStar je jakýmsi etalonem těchto modelů pro začátečníky, ostatní výrobci od něj kopírují. Firma Multiplex věnuje vývoji svých modelů hodně času a je to na jejích výrobcích poznat. Letadla z pěny od Grapnera létají výborně.
Multiplex vyrábí vylepšenou verzi EasyStar II. Ta je na rozdíl od původní verze vybavena křidélky a místo stejnosměrného motoru (tzv. "plechovky") je dodáván se střídavým motorem 200W. Modelu dává tato úprava větší obratnost. Kdo chce ušetřit, může koupit zlevněnou starší verzi (10/2012) a křidélka si dodělat sám.
Další modely
Mezi modeláři je hodně rozšířený model Beta od firmy RCM Pelikán:
Je to proto, protože model má dobré užitné vlastnosti a je levnější než EasyStar od Multiplexe. I já ho mohu vřele doporučit.
Na rcmania.cz je o tomto modelu vlákno Beta 1400 - stavba .
Koupit set - ano či ne?
Při výběru prvního modelu je otázka zda koupit model v setu s rádiem nebo pořídit jednotlivé věci zvlášť.
Úvahy se točí kolem toho, zda ty modely v setu za tři tisíce létají jako Easy Star, který vyjde o dost dráž. Úvahy se točí kolem toho, zda vůbec lítají. Úvahy se točí kolem toho, co dál, až se to člověk trochu naučí, co pořídit dál. Úvahy se točí kolem toho, zda se vyplatí investovat do setu modelu s rádiem, nebo koupit Easy Stara také v setu (i to už je možné pořídit!), ale za víc peněz, nebo je lepší si koupit hned na začátku pořádné rádio - "lepší, ale dražší".
Zde uvedené modely na rozdíl od jiných prodávaných setů opravdu létají. Proto jsem je zde uvedl. Létají a něco vydrží. Nejlépe ale létá Easy Star od Multiplexe. U Multiplexe si s vývojem modelu dali asi opravdu práci a podařilo se jim vyvinout model, který je na tom výkonově lépe, než modely konkurence. Létají tedy všechny, jen Easy Star o něco lépe.
Výhodou setu modelu s rádiem je rychlost a jednoduchost cesty od rozhodnutí "Chci to zkusit". Opravdu jeden den v krámě koupíte a druhý den můžete jít zkusit svoje první lety! Za ty tři tisíce si odnesete vše potřebné.
Pokud pořídíte samostatně Easy Stara, budete muset dokoupit plno dalších věcí. Nejen že to stojí o dost víc (celkem počítejte s výdajem tak 10 - 11 tisíc), ale hlavně budete muset přemýšlet a rozhodnout se, co koupíte. To není pro začátečníka vůbec jednoduché, protože na trhu je tak široká nabídka, že vybrat něco konkrétního je dost obtížné. To vše se určitě nedá stihnout za den, dá to dost přemýšlení a to jak známo bolí To, že je Easy Star v krabici rozložený na prvočinitele a je nutné ho slepit, to už je proti tomu prkotina.
O všech pro a proti pro pořízení modelu v setu s rádiem nebo kopi modelu a rádia zvlášť tady už bylo řečeno dost a dočtete se o tom v každé modelářské diskuzi. Já jen dám ještě jeden podnět k vašemu přemýšlení.
Pokud váš zájem o pořízení nějakého rádiem řízeného modelu není opravdu jen kratochvíle na měsíc dva, pokud si myslíte, že vás to bude bavit a je to vaše touha naučit se létat, tak jděte cestou pořízení pořádného rádia a koupi setu vyškrtněte z vašich úvah. Protože ty peníze, které se vám teď zdají za rádio a ostatní věci moc velké, tak stejně nakonec utratíte! Protože ty věci ze setu nepůjdou použít na jiný model a také vám nebudou stačit. Stejně nakonec koupíte rádio, která bude umět víc věcí, stejně nakonec koupíte nabíječku a stejně tak koupíte i plno dalších věcí. Jen ten výdaj na chvíli odložíte, ale výsledek bude, že budete v součtu o tři tisíce lehčí. S odstupem času a zkušenosti se vám budou jevit ty první tři tisíce za set jako promarněné.
Pokud je pro vás výdaj deset jedenáct dvanáct tisíc moc a nemůžete si to opravdu dovolit, je lepší cestou pořídit si ty lepší věci z druhé ruky. Ty jsou často i za méně než polovinu ceny, ale je třeba pečlivě vybírat, od koho koupit.
A tady jsme u další rady, kterou rozdávají zkušenější začátečníkům. Najděte si kamarády ve vašem okolí, kteří se modelářství věnují. Zkuste najít nějaký klub ve vaší blízkosti. Poradí vám. Stejně tak navštivte kamennou modelářskou prodejnu ve vašem okolí. I tam se vám může dostat dobré rady. Prostě budujte si osobní kontakty, nebojte se oslovit cizí lidi. Jsou to lidé se stejnými zájmy jako vy a společnou řeč jistě najdete.
Takže set ano, ale stejně vás potom čekají větší výdaje, stejně budete muset problémy, které jste koupí setu "vyřešili" (výběr rádia, výběr nabíječky, sestavení modeu, ...), v boucnu řešit.
První model │ Simulátor následující stránka