Měření
Vážení
Měření oblých tvarů
Při stavbě trupu Bf-109 jsem narazil na problém, jak naměřit a orýsovat polohu kabiny na oblém vršku trupu. Pravítko lze sice po oblých tvarech odvalovat, ale vždy někam ujede. S trojúhelníkem s ryskou to bylo to samé. Ze zkušenosti vím, že ani tak nezáleží na rozměrech těchto dílů, ale spíše na proporcích a hlavně na symetrii.
Proto jsem si vzal kus smirkového papíru, na jeho rubovou stranu jsem si narýsoval osu a rysky pro potřebné rozměry. Na rovné ploše lze na papír pohodně vynášet kolmice. Smirkový papír potom přiložím k trupu brusnou stranou, osu na něm vyznačenou sesouhlasím s osou trupu, kterou tvoří lepený spoj a na trup si přenesu příslušné rysky.
obrázek 1: potíže s pravítkem | obrázek 2: použití smirkového papíru |
Smirkový papír lze potom samozřejmě použít k jeho původnímu účelu. Při rozměřování nespoléhejte na to, že je smirkový papír nařezán pravoúhle. Vycházejte ze svých měření.
Měření úhlů
Při nastavování úhlů seřízení narazíte na problém, jak tyto úhly naměřit.Problém je v tom, že letadlo netvoří pravoúhlé objekty a tak není úhloměr kam přiložit.
Poměrové měření úhlů
Stačí k tomu nějaká páska, provázek nebo krejčovský metr. Střed pásky se zapíchne do vrcholu směrovky špendlíkem a na obě strany se naměří stejná vzdálenost. Páska může sloužit i jako zajištění správné polohy ploch před zaschnutím lepidla.