RCDroidbox stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.4.2016

JETI model má ve své nabídce i malou krabičku RCDroidbox. Je to užitečná věcička!

image

Telemetrie a práce s telemetrickými daty stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.4.2016

Telemetrie je v posledních letech věc, která hýbe trhem RC vysílačů. Systém, který telemetrii nemá, je u mnoha zákazníků, kteří uvažují o nákupu nové soupravy pro řízení modelů, diskvalifikován. Telemetrie tu ale byla dávno předtím, než ji implementovali výrobci rádií do svých systémů a ještě před telemetrií tu bylo měření v modelech a ještě předtím měření modelů za pomoci měření ze země.

Motivem k provádění měření byla snaha o zvýšení letových výkonů zejména bezmotorových modelů, ověření teorií konstruktérů modelů, snah aerodynamiků vyvinout nové profily křídel určené speciálně pro modely. Příkladem takového měření může být metoda použitá ing. Musilem, kdy se model snímal kamerou umístěnou kolmo ke směru letu měřeného modelu a potom se natočený film vyhodnocoval políčko po políčku a zjišťoval dopřednou rychlost a klesání modelu. Rychlost modelu se zase dala zjistit měřením času průletu bází známé délky. Uspořádat podobné pokusy vyžadovalo úsilí několika lidí.

Měření v modelu za letu se realizovalo například při pokusech o dosažení rekordní výšky, kdy se do modelu instaloval barometr se zápisem na papírový pás. Telemetrie - tedy přenos naměřených veličin během letu na zem byla pro svou technickou a finanční náročnost vyhrazena výzkumným ústavům a vývojovým pracovištím velkých leteckých firem. S miniaturizací elektroniky, s rozšířením měřících čidel do všech možných oblastí života a s jejich miniaturizací, s rozvojem možností mikropočítačové techniky dostali amatérští konstruktéři k dispozici komponenty umožňující vývoj měřících přístrojů vhodných svou velikostí do modelů letadel. Objevily se tak první výškoměry, měření proudu nebo teploty. Po přistání si modelář mohl přečíst na displeji maximální dosaženou hodnotu. Takovéto měřící moduly se staly běžnou nabídkou modelářských obchodů.

To ale na nějaké systematické měření ještě nestačilo. To bylo možné až ve chvíli, kdy se v měřících zařízeních objevila paměť, do které se začaly ukládat naměřené hodnoty v průběhu letu. To už bylo zajímavé! Krabička, která umí měřit výšku, rychlost, proud, teplotu, otáčky, přetížení a k tomu ještě pomocí GPS polohu modelu, s tím už se dá pracovat. Měření potom vypadá tak, že si výzkumník počká na příhodné meteorologické podmínky, provede měřící let přibližně tak, jak si to předem promyslel, po přistání propojil měřící zařízení kablíkem s počítačem a naměřená data stáhl do počítače. Znamená to mít na letišti ještě notebook, nebo stažení naměřených dat provést až doma a doma sedět nad naměřenými výsledky a snažit se z nich udělat nějaké závěry.

Tohle všechno je obrovský pokrok, o jakém se našim předchůdcům ještě nedávno ani nesnilo. A výzkumník to může všechno dělat sám, bez nutnosti organizovat měření s pomocníky! Když jsem v roce 2008 pořizoval do svého vysílače Multiplex vysílačový modul od Jeti, byl jsem rád, že systém nabízí obousměrnou komunikaci a že firma Jeti slibuje rozvoj telemetrie, vývoj všemožných čidel a v budoucnu i prodej nějakého pozemního zařízení pro práci s přenesenými daty. Sám používám měřící ústřednu Eagletree Seagull a spoustu měření jsem provedl s variometrem SkyAssistant, ale to jsou záznamová měřící zařízení.

image

JETI Duplex opravdu uměl telemetrii a opravdu měl zařízení, pro zobrazení hodnot za letu, vymyslel Jetibox. Ale Jetibox připojený k vysílači ukazoval jen aktuální hodnoty a případně maximum a minimum. O nějaké analýze dat z více čidel nemělo bez možnosti záznamu naměřených hodnot cenu uvažovat. Později dal Jeti na trh Jetibox Profi. Ten už záznam naměřených dat umožňoval. Dokonce bylo možné posílat data on-line po kabelu do notebooku. K analýze dat měl být k mání program FlightMonitor. Když jsem se o to ale zajímal, Jeti o tom jen mluvil. Později, když už byl k mání jak Jetibox Profi tak i program FlightMonitor, tak můj zájem opadl.

Až někdy v roce 2013 jsem zaznamenal, že někdo vyvíjí modul, který by umožnil propojení telemetrie systému Jeti s počítačem bezdrátově přes bluetoth a že tím počítačem by měl být počítač s operačním systémem Android. V té době jsem už byl uživatelem tzv. chytrého telefonu s Androidem a tak mě hned napadlo: To je super nápad! Nosím u sebe poměrně výkonné zařízení s dostatkem paměti, dobře čitelným displejem s poměrně velkým rozlišením, do kterého se dá náhrát program. Hned od počátku se mi zdála investice do takového zařízení výhodnější, než kupovat Jetibox Profi. Měl bych možnost záznamu dat z čidel telemetrie stejnou, jako mají majitelé vysílačů Jeti, a mohl bych hned venku bezprostředně po letu studovat, jak jsem letěl a co jsem naměřil!

Tím někým, kdo něco takového vyvíjel, je firma Jataya systems a je to společný projekt s firmou Jeti. Výsledkem jejich vývoje je malá krabička nazývaná RCDroidBox, která se připojí k vysílači a spáruje se s telefonem nebo s tabletem s Androidem. V tom musí být nahrán program, který se dá zdarma stáhnout z Google Play (https://play.google.com/store/apps/details?id=rc.balancer.androidbox). Jste-li majitelem chytrého telefonu nebo tabletu a provozujete rádio se systémem Jeti Duplex 2.4, koupí krabičky RCDroidBoxu dostanete do ruky telemetrii se záznamem a možností pracovat s grafickými výstupy přímo v terénu!


dál: Problémy


přehled kapitol:

  1. RCDroidbox
  2. Problémy

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Rádia (RC) | JETI Duplex)