Modely a vítr
Novopečení majitelé modelů záhy zjišťují, že některé dny se s modely létá mnohem hůře než jindy, nebo že se vůbec nedá létat třeba celý týden, zjišťují, že i poměrně slabý vítr létání ztěžuje. A začínají si více a podrobněji všímat, jaké je počasí.
Přichází mi potom dotazy podobné tomuto:
Obecně platí, že čím větší a čím těžší letadlo, tím menší na něj bude mít vliv síla větru a turbulence způsobená vzduchem proudícím nad zemí a kolem překážek. A samozřejmě čím zkušenější pilot, tím víc je schopen létat v silnějším větru, ve složitějších podmínkách.
S malým lehkým modelem do cca 500 g se dá létat za bezvětří (hodně slabého větru) nebo v hale. Samozřejmě bezvětří bývá málokdy a řešení je jít létat brzy ráno nebo večer, kdy bývá vítr slabší než za dne. Modely od 500 do cca 1500 g budou příjemné na létání za slabého větru, v silnějším větru už je s nimi létání obtížné. Takový vítr už bývá často i přes den, ale také je plno dní, kdy fouká více. Zas zbývá než počkat s létáním třeba na podvečer. Modely od 1.5 do cca 3 kg už snesou vítr a je na pilotově schopnosti let ve větru zvládnout. Modely od 5 do 20 kg zvládají vítr i silnější turbulenci mnohem lépe než modely menší.
Samozřejmě tato uvedená škála hmotností platí "průměrně" a je plno modelů, které se tomu vymykají. Průměrný 3 kg motorák bude větru lépe odolávat než 3 kg maketa dopravního letadla z polystyrénu. Opravdu hodně záleží i na zkušenosti. Já třeba létám s 300 g obratným házedlem za větru, kdy se kolega vedle mě bojí hodit do vzduchu 1.5 kilogramový model.
Malý lehký model jde do větru zatížit, i větší model lze zatížit a taky se to dělá. Větroně F3B mají v trupu nebo v křídle trubky na závaží, aby šly do větru dovážit. U malých modelů to ale cesta není. Sice se zvýší jejich rychlost, ale výkon motoru na to většinou nestačí, příliš se zmenší stoupavost modelu a při přistání taky není větší hmotnost dobrá.
Jediná rada tedy je přejít na větší modely. To zas slýchám argument: "Velký model nemám kam dát" S tím skladováním to ale není tak hrozné, rozložený model opřený v koutě zabere jen o málo více místa než menší nerozebiratelný model. Třímetrový větroň zabere v koutě méně místa než jeden pár lyží. Jeden a půl metrový motorák jen o málo více. A samozřejmě létat a létat a nabírat zkušenosti
Tímto tématem se zabývá ještě článek Do jak velkého větru je větroň vhodný?.
Poznámka: Posuzovat modely podle jen podle hmotnosti je trochu zjednodušené. Správně bych měl uvést trojici údajů: velikost modelu + hmotnost + plošné zatížení. A vlasně ještě kategorii modelu, zda jde o větroň nebo motorák atp. Pro základní názor na model z hlediska výše uvedeného dotazu je to ale zjednodušení přípustné a praktické.
(zveřejněno na stránce Otázky a odpovědi)