image

Váhy  stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.01.2016

image

K vybavení dílny leteckého modeláře patří také váha. Hmotnost letadla je jeden ze základních parametrů určující výkonnost a letové vlastnosti letadla. Roli hraje hmotnost jednotlivých dílů letadla, jejich rozložení v konstrukci. Nemusíte být ani konstruktéry svého stroje, s hmotností dílů se začnete potýkat už při opravách po haváriích, zejména při opravách v ocasních partiích letadla.

Vážení letadla i vážení jednotlivých dílů vám postupně dá představu, co má na těžiště a tím na let vašeho modelu jaký vliv, jaký pracovní postup, lepidlo, barva, lepicí páska, použité komponenty přináší jaké změny v hmotnosti vašeho stroje atd. atd.

Někdy stačí využít vybavení domácnosti. Já na malé hmotnosti používám ženinu váhu z kuchyně, na té se dají vážit věci do kila a zváží jednotky gramů. Na velké hmotnosti v řádu několika kg používám osobní váhu. Vezmu model do ruky a zvážím se s ním, potom se zvážím bez něho, rozdíl je hmotnost modelu. Váha váží s přesností na desetiny kg a to mi stačí. 

Je dobré vážit díly nového modelu, je dobré vážit model nebo díly po opravách atp. Hmotnost je zásadní parametr a člověk by měl vědět, jakým zásahem co dělá s hmotností stroje a co to dělá s výkony nebo letovými vlastnostmi stroje.


přehled kapitol:

  1. Vybavení dílny
  2. Okružní pila
  3. Vibrační bruska
  4. Váhy
  5. Vysavač