image
Historická stránka

Informace na této stránce již nejsou poplatné době. Text vznikl v době, kdy platily jiné věci, doba pokročila a vše je jinak. Někomu se ale historická informace může hodit, proto jsem stránku zachoval.

Zdrojové video z jiných zdrojůstálý odkaz / permalink

27.09.2007

Video které stříhám není vždy video stažené z kamery. Občas potřebuji zpracovat vidou z jiného zdroje. Například z fotoaparátu. A tady občas narazím na to, že můj program pro střih odmítne video ve formátu nahraném fotoaparátem. Je třeba ho převést na formát, který program dokáže zpracovat.

MOV video z fotoaparátůstálý odkaz / permalink

27.09.2007

Výrobci fotoaparátů používají k ukládání videa různé formáty. V počítači jsou mnohdy přehratelné jen programem dodaným s fotoaparátem. Pokud chci video z foťáku stříhat, musím ho nějak převést.

Pro převod formátů videa používám program RAD video tools. Program je zdarma ke stažení na stránce www.radgametools.com Typicky ho používám na převod MOV na AVI.

Video z DVD pro střihstálý odkaz / permalink

30.12.2007

Kamarád mi dodal vlastnoručně vyrobené video v podobě hodinového DVD s tím, že bych ho mohl na webu zveřejnit. Tak dlouhý film a ještě v kvalitě DVD nelze na web umístit. Po několika staženích by mi provider web pro velký provoz odstavil.

Stál jsem tedy před úkolem vystřihnout z videa nějaké ukázky a připravit z nich videa v kvalitě vhodné pro prezentaci na webu.

Vyhledal jsem si na internetu které programy se pro tento účel používají, jeden z nich jsem si vybral, stáhl a nainstaloval. Když jsem zkoušel soubory z disku DVD konvertovat, tak jsem získal video, ale bez zvuku. Zkoušel jsem další programy, ale výsledek byl stejný. Obraz se mi převedl, ale zvuk ne.

Jako poslední jsem zkoušel program FlasKMPEG. To už jsem si řekl, že chyba nebude asi v těch převodních programech, ale že mám nějaký problém s kodeky. Začal jsem v tomto směru bádat a hledat. Už mě to hodně štvalo. Těch hodin, co jsem tím už ztratil!

Našel jsem dokonce stránky, kde byl popisován stejný problém a dokonce se stejným programem. Zkoušel jsem doporučované postupy, ale výsledek veškerý žádný. Problém jsem nakonec odložil s tím, že to prostě nejde.

Po nějakém týdnu mi to nedalo a začal jsem pátrat a zkoušet. A už mám program, který funguje: Auto Gordian Knot. Vyberu soubory VOB, které chi převést a už to jede.

MPG video z kamery (harddiskové, kartové)stálý odkaz / permalink

24.06.2008

Výrobci harddiskovýk a kartových kamer používají k ukládání videa různé komprimační formáty, aby se video na disk nebo kartu vešlo. V počítači jsou mnohdy přehratelné jen programem dodaným s kamerou.

Je to proto, protože s instalací programu dodaného s kamerou se vám současně nainstaluje příslušný kodek, který umožní přehrávání ve vašem počítači. Pokud tento kodek v počítači nemáte, video nepůjde přehrát. Také se stává, že přehrávání probíhá podivně. Buď video stojí a jde posouvat jen ručně nebo naopak proběhne celé v mžiku.

Pokud chci video z takového zdroje stříhat, musím ho nějak převést do formátu stravitelného pro můj střihací program. Pro převod formátů videa se dají na internetu najít přííslušné programy.

Užitečnéstálý odkaz / permalink

24.06.2008

Abych se dozvěděl, s jakým videem vlastně pracuji, musím mít něco, co se podívá "dovnitř" souboru s videem.

Já používám prográmky AVIcodec, MediaInfo

Co se zvukem jen v jednom kanálustálý odkaz / permalink

04.12.2022

Při přehrávání videa ze starých zdrojů (Jak mám dostat záznamy ze staré analogové kamery do počítače?) můžete narazit na problém s monofoním zvukem. Tedy se zvukem, který se potom na vašem stereofonním zařízení ozývá jen z jednoho kanálu.

Řešením je nastavení vlastností zvukové stopy ve střižně nebo použití nějaké funkce, která kanál zkopíruje do druhého kanálu.

V DaVinci Resolve to lze udělat takto:

V Adobe Premiere takto:

Jakými všemi způsoby lze dostat analogové video do počítače?stálý odkaz / permalink

13.12.2010

? Neexistuje nějaký jiný způsob, než zde uvádíte? Např. propojení pomocí CINCH konektorů přímo do nějaké PCI karty přímo v PC?
Já používám uvedené spojení přes digitální kameru, protože dává plné rozlišení a video v kodeku DV. Znám ještě tyto způsoby:
  • připojení analogové kamery na grafickou kartu, která má AV vstup
  • připojení analogové kamery na TV kartu (hledejte v cenících Televizní a střihové karty, výrobci AVerMedia, Pinnacle, Hauppauge, ATI a mnoho dalších )
  • připojení analogové kamery na externí grabovací krabičku, která je připojena přes USB
  • připojení analogové kamery na externí grabovací krabičku, která je připojena přes Fire-wire a kóduje do DV kodeku

Zde je na toto téma článek: tvfreak.cz.


imageStažení videa do počítače z analogové kameryZvuk z jiných zdrojůimage


dál: Střih videa - Zvuk z jiných zdrojů


přehled kapitol:

  1. Střih videa - Zdrojové video z jiných zdrojů
  2. Střih videa - Zvuk z jiných zdrojů
  3. Stabilizace obrazu

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Video | Sřih videa)