¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Nedělní ráno stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

18.06.2018

Na nedělní ráno se v Sdružení letců Českého středohoří domlouváme na osmou na Miladu. Tedy v 8:00 prý musí být hromadný vzlet. Znamená to dost si přivstat a baterky nabíjet už večer.

image

Při nakládání Timbera na dvorku si říkám, jak je teplo jak někdy v srpnu. Normálně by bylo tak o pět stupňů méně. Když sjíždím shor a mám výhled daleko do kraje, vidím kouře z komínů jak jdou kolmo nahoru, bezvětří.

image

Scházíme se na břehu Milady čtyři, obvyklá letka 2x Funcub, Funcub XXL a Timber. Zvířátka okolo se na nás přišla podívat, my ani naše technika zdá se nikomu nevadíme, žáby koncertují, že je musí být slyšet kilometr daleko!

image

Karel startuje s kamerou a tomu se zase podřizuje naše létání. Jako vždy se chvilku dohadujeme, na kterou že to je stranu, když se řekne, že létáme pravé okruhy image, ale létání probíhá bezpečně. Dokážeme letět před Karlovým letadlem tři blízko sebe i ve vzálenosti dvou set metrů od břehu daleko nad vodou, to letíme každý trochu v jiné výšce a dá se to bezpečně kontrolovat. Nejvíc zápasíme s rozdílnou rychlostí letadel a jejich různými vlastnostmi.

image

foto: Karel Lučan

Mě v té filmovací náladě v jednu chvíli napadá, že poletím nízko podél břehu ve "skoronožáku". Nápad končí hned na začátku. V náklonu cca 60 stupňů jsem se v mžiku sesunul k hladině a zavadil křídlem o vodu, přesně řečeno jsem se křídlem zařízl do vody. Křídlo to zastavilo a letadlo švihlo čumákem kolmo do vody. Rána veliká. Letadlo zůstalo na vodě na zádech a výškovka i směrovka jsou hodně za roh. Na břehu to zkouším, vypadá to, že jsem dolétal, buď se stalo něco se servy nebo s přijímačem. Věnuji se dál fotografování.

image

Honza mě napodobuje se svým Funcubem XXL. Nesoustředí se na přistání, letadlo se hladiny dotýká ve velkém náklonu, plovák, na který letadlo dosedá, jde vahou letadla pod hladinu a už se to točí, letadlo dělá hvězdu přes oba konce křídel a nakonec uléhá rozvážně na hladinu. Člověk si to užije až na fotkách. image Na rozdíl ode mne Honza vyleje vodu a létá dál.

image

Končíme po dvou hodinách. Slunce už takhle ráno dost pálí, voda je teplá, mohli bychom si ještě zaplavat, ale musíme domů za povinnostmi. Super ráno!

Pro vstup do fotogalerie klikni zde: F O T O G A L E R I E

(zveřejněno na stránce Létání s Timberem)