¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

CNC router Stepcraft-2/D.600

Jaké nástroje koupit?stálý odkaz / permalink

09.03.2020

Jak je to s nástroji? Co za frézy si mám ke stroji nakoupit? Chci řezat překližku, balzu, sklotextit, plasty. Jaké průměry nástrojů?

image

Záleží, co budete dělat, co budete vyrábět. Záleží, jak výkonný a tuhý je váš stroj. Záleží, jaké nástroje můžete upnout do kleštiny motoru - vřetene.

Stroj pro modelářské použití umožňuje zpravidla upnout nástroje se stopkami 1/8 palce, tedy 3.175 mm. Běžně se používají frézy s průměrem 0.53 mm. Větší průměr frézy umožňuje vyšší řezný výkon, práce na stroji při frézování nějakého 3D tvaru bude trvat kratší dobu, frézou 3 mm ale nevyříznete zářez v žebru křídla 2 mm široký. Frézou 0.8 mm vyříznete přesně i drobné tvary, ale zase se taková fréza snadno zlomí. Platí, že frézy od průměru 1.2 mm vydrží víc, frézy 1.0 mm a menší jsou háklivější a snadněji je zlomíte.

Větší průměry fréz, třeba 6 mm, kladou velké nároky na tuhost stroje. Velký průměr frézy znamená velký nárůst sil, hobby stroj začne vibrovat a stane se velmi hlučným. Nutí to ke snížení posuvu a efekt zvětšení plochy záběru a tím i zrychlení práce se tím vynuluje. Má to smysl při obrábění pěnových materiálů, kde jsou síly řádově menší než při obrábění dřeva, o obrábění kovů nemluvě.

Pokud je vřeteno osazeno běžným sklíčidlem, jdou do něj upnout běžné spirálové vrtáky různých průměrů. V nouzi, když ještě nemáte nakoupeny žádné frézy, lze použít i vrták a vyzkoušet si 2D řezání i obrábění 3D tvaru s vrtákem místo frézy třeba do plastu.

Podrobněji o nástrojích zde: Nástroje pro router

(zveřejněno na stránce CNC router Stepcraft-2/D.600 )

print tisk