¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

GpsTriangl na Krnovském trianglu 2007 stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.06.2007

Mirkovy poznámky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

17.06.2007
Mirek Kolomazník

Současný stav GPS Trianglu a zkušenosti z létání se Skynavigatorem mým okem.

V současné době je v republice pět Skynavigátorů celkem tří verzí (1x V.1, 2x V.2 a 2x V3). Vlastnosti a základní charakteristiky jednotlivých verzí jsem již popsal a jsou k dispozici zde na tomto webu.

Z praktického používání vyplynulo, že dosah zařízení je dostatečný a nedochází k žádným kolizím nebo rušení příjmu RC systému modelu (častý dotaz). Dodávaná data poskytují vysoký komfort při pilotáži. Zadání a vyhodnocení úlohy je velmi jednoduché. Především u poslední verze V3 včetně animace prolétnuté úlohy.

Při Krnovském trianglu jsme udělali zkušební oblety GPS trojúhelníku a vše probíhalo hladce. Létali jsme na trati trojúhelníku o rozměrech 600, 300, 300 m s výškou vlekání do 400 m. Trať byla takto zvolena z důvodu dobré viditelnosti i menších modelů na trati.

Nelétali jsme čistokrevnou soutěž, ale pouze ověřovali nasazení tohoto systému a názor pilotů na takovýto způsob letu. Protože současně probíhala soutěž s oblety na praporky, víc jsme prostě nestihli. Byla to také první příležitost, kdy jsme se všichni sešli a mohli si vyměnit názory a zkušenosti.

Tři oblety se podařily Vlastovi Žateckému, Ivo Michalovi a Martinu Holubovi. Rekordmanem se stal za stejných podmínek Martin Dvořák s pěti oblety trasy. Problémy se nevyskytly žádné.

Navigace po trati, zaznamenání náletové výšky a obletů je jednoznačné a vše probíhá v pohodě s maximální soustředěností na let modelu. Je to jednoznačně cesta jak s maketami a polomaketami větroňů soutěžit v přeletech na uzavřené trati.

Organizace takovéto soutěže je jednoduchá a nevyžaduje množství pořadatelů, časoměřičů atd. Jediným záporným faktorem dalšího rozšíření je cena zařízení, ale s tím se mnoho dělat nedá. Doufám, že na setkání v Lipencích 20-22.7.2007 si tento způsob soutěžení bude moci vyzkoušet co nejvíce pilotů.

Liborovy poznámky stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.06.2007
Libor Kolman

Pozoroval jsem na Krnovském trianglu létání kolegů a mám tyto postřehy.

Instalace do jiného modelu je snadná. Pokud je nodel pro instalaci zařízení jenom trochu přizpůsoben, je přehození zařízení z modelu do modelu záležitostí jednotek minut.

Nic nebrání sledovat let kamaráda nebo soupeře na svém zařízení, Stačí se přepnout na jeho kanál.

Na prudkém slunci je displej PDA těžko čitelný. Určitě by pomohlo nějaké stínidlo. Otázkou je, jak by se potom provádělo nutné ovládání "tužtičkou".

Hlasový výstup se mi jevil čitelný a bylo by li možné přepnout z němčiny na angličtinu ... A sluchátko by možná bylo také zlepšením.

Byl jsem zvědavý na funkci variometru, ale nevšiml jsem si, že by tato funkce byla piloty využívána.

Nejenom mě napadlo: "Zadejte tam polohu otočných bodů, okolo kterých se létá soutěž!" Jak jsem pochopil, nejde do programu zadat jako otočný bod libovolnou zeměpisnou souřadnici. Přitom by to bylo zajímavé. Nejen pro létání soutěže, jako byl Krnovský triangl soudcovaný mávači na otočných bodech. Jsou piloti, kteří létají v místech s omezenými nebo zakázanými prostory. Bylo by jistě zajímavé létat na mapou s vyznačením takovýchto prostorů a orientačních bodů.

Zarazilo mě, že se lišily záznamy jednoho letu ze dvou PDA. Chyba byla asi v inicializaci jednoho z nich. Pro vyhodnocení soutěžního letu pak ale je podstatné hodnotit let podle záznamu v palubním systému.

Mě se vysoká cena zařízení nezdá až tak blokující. Jestliže jsem ochoten dát za větroň s vybavením patnáct dvacet tisíc, odpovídá tomu i cena tohoto zařízení. Pokud dokažu udržet funkci zařízení během života několika modelů ... Určitě je také zajímavé zjistit si, o kolik zvyšuje cena tohoto zařízení cenu letové hodiny mého modelu. A zvážit, zda to za to stojí nebo ne. Mě připadá, že to stojí za to.

Problematický je v současnosti nálet hodin. To pravé létání začíná teprve s uplatňováním taktiky na trati. A aby bylo možné uplatňovat taktiku, je potřeba mít něco nalétáno. A aby bylo možné nalétat potřebné hodiny, je potřeba mít na létání čas a mít k dispozici vlekaře. Vypadá to, že máme každý problém buď s jedním nebo s druhým. Někdo s obojím. Platí věta, kterou jsem slyšel v Lipencích: "Vlekaře si musíme hýčkat!"

(zveřejněno na stránce Létání skupiny GpsTriangl)