¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Jaký je? Pro koho je? stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.09.2023

Jaký Funray je? Pro koho je?

image

V reklamním textu je věta Maximum fun factor! a pojmy jako dynamic gliding aerobatics, all-round, slope and thermal, extraordinary performance ...

Skutečně je to stroj pro zábavu, který vydrží svištění z výšky, průlety, akrobacii na rychlosti, dá se s ním létat na svahu i točit termika. Je to spíš stroj na to svištění, ale umí letět i pomalu. Dvoumetrovka, která má letovou hmotnost 1.8 kg, se jeví jako stíhačka, ale umí letět i jako větroň a i pomalu letí nezáludně.

S letadlem lze plachtit, rychle nabrat výšku a potom klidně klouzat dlouhé minuty po okolní obloze, s letadlem lze létat velmi dynamicky a užívat si zrychlení po zapnutí motoru, rychlé stoupání a zase rychlá klesání, utažené zatáčky, akrobacii s velkými géčky. Výrobce uvádí jako vhodný akumulátor Li-pol 3S 3200 mAh, je ale vyzkoušeno i létání se 4S akumulátorem, kdy je dynamika letu ještě o dost větší.

image

Konstrukce je velmi promyšlená a pěkně vyrobená, plasty se nelámou, ze zkušenosti jiných je vidět, že se to všechno chová dobře i při karambolu. Mě se hodně líbí plastové náběžky křídla i VOP, to je pro mě, který hodně létá v divoké přírodě, výborná věc. Náběžky netrpí při přistání do vyššího porostu.

image

Reklamní text říká: "Trup modelu je zhotoven z takřka nezničitelného pěnového ELAPORu.", ale určitě to není "nerozbitný" model. Kdo neumí přistávat, určitě by měl trénovat na jiném modelu. Ta odolnost konstrukce se uplatní hlavně při provozní zátěži ve vzduchu, kdy model snese opravdu utažené zatáčky nebo let velkou rychlostí v silné turbulenci. Na přistání by měl jít jako letadlo, dosedat s vytaženými vztlakovými klapkami na pádové rychlosti po řádném podrovnání a výdrži.

Ty superlativy, které o modelu říkají prodejci nebo nadšení majitelé, svádí k závěru, že si člověk koupil letadlo s vlastnostmi celokompozitového stroje, ale jsou to pořád jen bublinky. Dá se s tím létat svižně, dá se to trápit velkými géčky, ale celokompozit snese ještě více a letí ještě rychleji. Rozdíl se pozná, když po průletu položím Funraye do zatáčky, budu už muset po jedné třistašedesátce zavrčet, kdežto celokompozit dokáže zaletět ještě jednu třistašedesátku. Ty bublinky mají větší odpor a rychleji vytratí kinetickou energii.

image

Nicméně i tak je to stroj dost výkonný na to, aby se s ním dalo svahovat za poměrně slabých podmínek, dá se s ním dobře točit termika. Se vztlakovými klapkami lze dobře měnit vlastnosti stroje, takže se dá courat na svahu i nad nízkou mezí, nebo lovit stoupák v malé výšce, ale v malé výšce se musí k pilotáži přistupovat soustředěně. Když letadlo zavrtá při přílišném zpomalení, nedá se pád na pár metrech podchytit. Je to přeci jen větší těžší stroj, není to půlkilový "papírák".

image

Pro létání je potřeba poměrně velký prostor. Tedy pokud nechcete létat jen někde vysoko nad hlavou. Zatáčka na rychlosti potřebuje 70 metrů, pěkný rovný průlet nad zemí potřebuje 150 metrů a první přistání, když ještě nemáte nastaveny klapky a butterfly pro brždění, chce taky pořádný kus plochy. Později už lze model na brzdách položit do malého místa.

Vzlety jsou naprosto nezáludné. Není ani třeba startovat na plný plyn, motor i tak zařídí potřebnou akceleraci. Razantní odhod je u této váhové kategorie modelu samozřejmostí, ale nekoná se žádné běhání.

Model se chová neutrálně jako akrobat, letí dobře i na zádech. Souvrat s ním moc nejde a nožový let taky moc ne. Vývrtku umí i na zádech.

Je to takřka hotový model, stačí pořešit konektor k akumulátoru, připojit přijímač a může se jít létat. Člověk si pořeší letové režimy, polohy vztlakových klapek, trimování a potom už jenom létá. image Ten "fun factor" to opravdu má, je to výborné "kratochvilné" letadlo.

Letadlo v kvalitě "Multiplex" má ještě jednu důležitou vlastnost. Mechanicky si zachovává původní vlastnosti i při dlouhodobém používání. To není pravidlem, jiné bublinkolety se během provozu různě otlačí, postupně ztrácí některé díly tvarovou stabilitu a není to jen estetická záležitost, projevuje se to i na chování za letu.

Jsou to "bubliny" a je to poměrně těžké letadlo. Při přistání letadlo po zemi kousek "jede" a to přistávací místo tedy musí být takové, aby se trup neodrbal. Tedy ideálně tráva. Nelze s letadlem bez následku sedat do terénu s kamením, nelze sedat do hrud zoraného pole, nelze sedat do strniště.

Jinak je to provozně dobře vyřešený stroj. Snadno se před letem montuje, snadno se po létání demontuje, dobře se převáží. Má-li člověk málo času a na létání jen krátké časové okno, naloží letadlo, venku během pěti minut sestaví a může létat. Když se pořád sviští a akrobatí, je to na deset patnáct minut letu na jednu baterku, když se mezitím plachtí, je to na tři čtvrtě hodiny poletování. Po létání během minuty letadlo složí a naloží do auta.

Pro koho

  • Pro toho, kdo chce svištět. Rychle nahoru a potom hned střemhlav dolů.
  • Pro toho, kdo si chce s větroněm i zaakrobatit.
  • Pro toho, kdo si dovede vychutnat dynamiku letu. Kdo rád mění rychlost letu, kdo rád hospodaří s kinetickou energií stroje.
  • Pro toho, kdo si chce zalétat na svahu i za silnějšího větru.

Pro koho ne

  • Kdo chce jen létat v klidu ve výškách.
  • Kdo chce vylizovat termické bubliny těsně nad zemí.
  • Koho stresuje přistávání a pěkné přistání je spíše věc náhody.
  • Kdo nemá dostatečně velkou travnatou plochu na přistávání.

(zveřejněno na stránce Funray)