¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Hodnocení

FrSky Taranis Q X7

Open OpenTX, open hardware, klony, verzestálý odkaz / permalink

25.06.2020

Rádio FrSky Taranis Q X7 je založeno na použití tzv "open software" OpenTX a historicky vyšlo z filozofie "open hardware". A je to tak se všemi řadami rádií FrSky i rádií jiných značek jako je třeba Flysky, Jumper, Radiomaster.

Viz:

Modeláři, který nelétají jen s modely, které když neřízeně spadnou, tak je pár kapek vteřinového lepidla spraví, přistupují k provozu svých modelů odpovědněji. Musí. Poruchy modelu, které způsobí jeho pád, zmaří často velmi vysoké náklady na pořízení modelu. To není jen o tom, že by kupovali modely o řád dražší než někdo, kdo létá s tzv. nerozbitnými modely s pořizovací cenou jednotek tisíc. Je to o tom, že stráví stavbou modelu ať už ze stavebnice nebo od píky mnoho hodin, často měsíce. Přirozeně se tedy snaží zajistit bezporuchový provoz modelu. Věnují tedy vyšší pozornost komponentám použitým k řízení modelu. Servům, přijímačům, napájecím zdrojům a starají se více také o vysílač. Běžně se nově zakoupené přijímače testují v jiném modelu, shání se reference na spolehlivost jednotlivých komponent mezi provozovateli modelů stejné nebo podobné kategorie. Dalo by se říci, že jako se zalétává nový model, tak se opatrně uvádí do provozu prvy řízení modelu. A nejde samozřejmě při případné havárii jen o rozbití modelu, ale jde také o bezpečnost, zejména pokud nelétáte někde o samotě daleko od lidí.

Při volbě rádia, kterým budete svoje modely řídit, je tedy nutné vzít v úvahu nejen schopnosti programování rádia, ale také spolehlivost komponent výrobcem dodávaných. A tady je trochu čertovo kopýtko použití vysílačů s OpenTX. Popíšu to na praktickém příkladu, situaci, kterou jsem řešil se svým vysílačem FrSky Taranis Q X7. Vysílač jsem spokojeně používal tři roky, až jsem koupil vysílací modul FrSky R9M. Ten ke svému provozu vyžadoval vyšší verzi OpenTX, než jsem měl v rádiu. Musel jsem se tedy naučit upgradovat systém rádia, musel jsem se seznámit se systémem vydávání nových verzí systému, musel jsem hledat reference, jakou verzi systému zvolit. Kamarád absolvoval to samé, když chtěl instalovat do vysílače další přepínače a když zjistil, že verze OpenTX, kterou měl ve vysílači, to nepodporuje.

Až vás něco přinutí upgradovat OpenTX ve vašem rádiu, budete konfrontováni s informacemi, jako je tento mnou náhodně zvolený přepis z webu, kde se modelář zabývá použitím OpenTX ve svém vysílači:

NOTICE
Do not use OpenTX 2.3.8 - Companion has a critical issue, details on Github.

Date	Problem description
2019-10-12	Advanced snapflap script (snp401) fails after migrating to OpenTX 2.3
2018-05-10	Custom sounds no longer work after upgrading from OpenTx 2.1 to 2.2
2017-12-10	Servo centres shift after upgrading from OpenTx 2.1 to 2.2
2017-10-23	Cannot calibrate flap neutral [OpenTx 2.2.0, fixed in 2.2.1]
2017-12-05	GV's corrupted in Companion after conversion [OpenTx 2.2.1 RC1]
2017-04-07	Cannot reverse left flap CH4 [OpenTx 2.2 RC14/ N366]
2017-04-06	CAL and/or arming gesture not recognised [E-Soar and E-Soar Plus]
2017-02-17	Timer starts at startup [E-Soar Plus 2.0 & OTX 2.2]
2016-12-23	'Speed' callout not working [F3J/TD 3.0.0 & X9E]
2016-02-01	LS, RS not mapped correctly on X9E [X9E]
2015-10-03	Can't switch flight modes [OpenTx 2.1.2 - 2.1.4]
2014-11-05	Incorrect Inputs spec [F3F 3.0.0]    

Prakticky takový upgrade znamená okontrolovat nastavení včech modelů ve vysílači, protože při skoku mezi verzemi není zaručeno stejné fungování nastavení modelu v rádiu. A když něco nefunguje, musíte nastavení modelu upravit či opravit. V mém případě to u kompozitového házedla znamenalo vybádat, proč jedna z klapek chodí jinak než ta druhá a při opatrném záletu jsem zjistil, že nesedí ani polohy kormidel v jednotlivých letových fázích. Znamenalo to pro mě házedlo znovu zalétnout a nastavit.

Pro provozovatele složitějších, dražších a na nastavení náročnějších modelů to je docela velká komplikace. A hlavně to je znejistění majitele takových modelů, kdy najednou neví, co za chybu se může projevit. Buď se dozví předem při studiu webů o nějakém "critical issue", nebo bude sám objevitelem takové chyby a letadlo kvůli tomu rozbije. Někdo namítne, že i u rádií s proprietálními softwarovými systémy se chyby objevují, ale je to přeci jen z hlediska zákazníka jednodušší svět. Open source systémy mají výhodu rychlého vývoje, nový nápad se realizuje v rámci týdnů, ale za takový překotný vývoj se platí nějaká cena. Mohu tedy využívat poslední výdobytky techniky, ale dříve či později mě to donutí zabývat světem open source více do hloubky, nebo si sehnat nějakého poradce - nějakého guru, který bude ten čas bádání nad verzemi OpenTX a sledováním různých zdrojů trávit za mě. Oproti tomu je konzervativní svět výrobců rádií s interně vyvíjeným softwarem jako je Futaba, Graupner, Jeti a podobně, svět upgradů a verzí o dost jednodušší a udržování rádia nevyžaduje tolik času.

(zveřejněno na stránce Hodnocení)

print tisk