image

Modely

Létání, stavba, konstrukce

image

Volba simulátorustálý odkaz / permalink

22.02.2012

Jaký simulátor vybrat. To je otázka, na kterou není jednoduché jednoznačně odpovědět. Určitě bude hrát velkou roli cena.

Simulátory se dají pořídit zadarmo a dají se pořídit simulátory za docela dost tisíc. Ty zadarmo mohou být jednoduché, málo realistické, ty placené jsou většinou dokonalejší, realismus létání v nich bývá dost vysoký. Dají se pořídit simulátory prodávané s imitací vysílače, dají se pořídit simulátory ke kterým připojíte vysílač, se kterým budete zároveň létat s modelem venku.

Pro úplného začátečníka stačí simulátor FMS. Je zadarmo, ale je to jen program. Předpokládá se, že máte nějaký vysílač a že jste schopni si vyrobit nebo koupit vhodný kabel, kterým propojíte váš vysílač s počítačem. Realismus chování modelů je nízký, ale pro nácvik základních pohybů kniply dostačuje.

Pokud vysílač nemáte, nezbyde vám nic jiného, než pořídit nějaký simulátor s ovladačem, nebo samostatný ovladač. Takový dodává třeba firma RCM Pelikán.

image

Moje doporučení je létat na simulátoru se stejným vysílačem, s jakým létáte venku s modelem.

Pokud nemáte hluboko do kapsy, pořiďte si rovnou nějaký kvalitní placený simulátor.

Placené simulátorystálý odkaz / permalink

01.09.2013

Létám už docela dlouho a asi docela dobře. Při létání se ale občas dostanu do situace, kdy pletu zásahy do řízení. Většinou to není nic katastrofického. Nehrozí rozbití modelu. Ale akrobatický obrat o který se pokouším není čistý a někdy z něho vypadnu a zachraňuji situaci nějakým divokým zásahem.

Příčinou je malá vylétanost (akrobacie) a chybějící dril. Už jen takový zdánlivě jednoduchý obrat jako je přemet. Občas se mi u větroně stane, že končím první polovinu přemetu v mírném náklonu a koriguji na špatnou stranu.

Při létání s větroni i motoráky si nejvíce uvědomuji svoji neschopnost zasahovat do řízení křidélky i směrovkou současně a stejně tak korigovat let prací s plynem. Tedy zjednodušeně řečeno: "řídit všemi čtyřmi najednou". Proto jsem se rozhodl trénovat pravidelně na simulátoru.

Létá tak spousta modelářů a nejsou to jen špičkoví akrobaté. Trénink na simulátoru je dobrý doplněk létání venku a umožňuje trénovat v době, kdy to venku nejde. Za tmy, za nevhodného počasí, na služební cestě ...

Pokud jste tak neučinil již dříve, mohu vám jen doporučit koupi některého z placených simulátorů a trénovat a trénovat.

Při výběru simulátoru byste měli vědět:

  • s jakým typem modelu budete chtít v simulátoru létat (vrtulníky třeba)
  • zda na provoz simulátoru stačí váš počítač a operační systém
  • zda budete schopni propojit s počítačem a konkrétním simulátorem - programem váš vysílač

a případně

  • zda budete moci dohrát či vytvořit scenerii vašeho letiště nebo haly
  • zda budete moci dohrát či vytvořit model vašeho letadla

Mezi nejvíce rozšířené placené simulátory patří (řazeno abecedně):

Tyto simulátory jsou dostatečně reálné a trénování létání na nich bude přínosem i pro vaše létání v reálu.


předchozí stránka imageSimulárory pro létání s RC modelyPřehled simulárorůimage