image

Bowden stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

08.05.2005

Bowden lze s výhodou použít ve stísněných prostorech, tam kde je potřeba vést táhlo po zakřivené dráze atp.

Bowden je táhlo po celé délce vedené v trubičce. Trubička zajišťuje táhlu vzpěrnou pevnost. Příkladem bowdenu z běžného života jsou náhony brzd u jízdního kola.

Bowden musí být po své délce na několika místech uchycen. Například průchodem dírkou v přepážce nebo přilepením ke stěně trupu.

Lze to provést více způsoby. Bowden lze zakápnout několika místech tavným lepidlem z lepicí pistole. Nebo tak, že na bowden navléknete z tvrdé balzy malé polopřepážky z tvrdší balzy 4 - 7 mm a ty přilepíte k boku trupu a třeba k loži serv. Bowden v otvoru proti posunu zajišťuji prstolepem.

Je-li to trup, do kterého nejsem schopen vlepit někam dozadu takovýto úchyt pro vedení bowdenu, vyrobím z polystyrénu zátku, kterou nacpu dozadu do trupu a bowdeny tak přitisknu k boku trupu.

Na malé vzdálenosti cca 40 cm stačí tři uchycení - na koncích a někde uprostřed. Odvíjí se to od délky bowdenu, jeho tuhosti a jak je naohýbaný.

Kupujte takové bowdeny, u kterých duše (táhlo) chodí v trubbce bez vůlí.

Chyby stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
24.12.2004

Na obrázku je vidět špatné umístění vývodu táhla v přepážce u serva. Bowden má tendenci se ohýbat. Ohyb vnáší do řízení vůle a tření. Správně by měla být vidlička bovdenu na druhé straně kolečka serva. Je třeba potom reverzovat chod serva.

image
Výhody stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
08.05.2005

Vejde se do stísněných prostor.

Bowden může procházet místy se změtí kablíků bez nebezpečí, že nějaký při pohybu táhla zachytí.

Je možné ho schovat pod maketový interiér kabiny.

Nevýhody stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
08.05.2005

Při větších úhlech ohybu může vnášet do systému hysterezi. Například když vede bowden ohybem do S z trupu směrovkou nahoru k výškovce ocasních ploch ve tvaru T. Vymezování vůlí v bowdenu za letu způsobí, že po potlačení se výškovka nevrátí do stejné polohy jako po zatažení. Takový model potom nejde vytrimovat.