Extra v otázkách a odpovědíchstálý odkaz / permalink

Občas mi přijde na Extru nějaký dotaz. Možná budou tyto dotazy i odpovědi zajímat i vás.

Jakou vrtulistálý odkaz / permalink

30.07.2006

otázka: Mám dotaz: jakou vrtuli dát na model Extra 300s 140f pro motor MVVS 26 IFS. Výrobce doporučuje 16/12, nebo 16/10, nebo Mejzlík 18/8. Vy udáváte 18/6 a 18/8.

Chtěl bych se zeptat, co když chci dát na model vrtuli třílistou? Je na to nějaký výpočet?

odpověď: Já se k rozměru vrtule dopracoval dotazy u majitelů stejného/podobného modelu a stejného motoru. Mám na motoru naběhány jednotky hodin a tak budu jistě ještě používat vrtule i jiných rozměru, až bude motor opravdu zaběhlý. Důležité je taky, jaký je k motoru výfuk. To taky volbu vrtule ovlivní. Různé vrtule stejného rozměru se taky jeví jinak. Vrtule od Pelikána bude fungovat jinak než vrtule JAS, i když obě mají udaný stejný rozměr 18/6.

U třílistých vrtulí se uvádí, že by vrtule měla mít o palec menší průměr a o palec větší stoupání než vrtule dvoulistá. Když se podíváte na doporučované vrtule na stránkách výrobců motorů, tak to tak odpovídá.

Nevím, jak jste pilotně pokročilý, ale místo drahé třílisté vrtule bych šel do dvoulisté dřevěnky přijatelné ceny. Jistě je rozdíl zlomit vrtuli za sto stopadesát korun nebo vrtuli za tisíc. Zkusil bych si koupit vrtule ve vámi uváděném rozsahu a postupně je vyzkoušel - tak jak je budete lámat :-)

Otázkou také je, jaké vrtule dokážete sehnat. S nákupem vrtulí těchto rozměrů to není úplně snadné.

( zveřejněno na stránce Otázky a odpovědi )

Ještě větší motorstálý odkaz / permalink

01.11.2005

otázka: Rozhodol som sa tiez kupit Extru. Chcem vsak do nej vstavat iny motor (RotoMotor 35Vi) a neviem aky "odpad" to bude vyzadovat na kryte motora. Preto sa Vas chcem opytat na rozmery Vasej 26-ky a takto si to budem moct predstavit, pretoze na fotkach su zrejme Vase zasahy do krytu. Na 35-ke od firmy Cita je vzdialenost (ktora ma najviac zaujima) od osi ku najvyssiemu bodu na hlave valca 111 mm. Dalsia otazka je - ako ste spokojny s vykonom 26-ky? Uzivila by sa tam i 35-ka?
odpověď: Rozmery motoru jsou jsou na stránce MVVS: http://www.mvvs.cz/e11.htm

Ta 35-ka bude moc velká. Nejen rozměrově, ale hlavně hmotnostně. 26-ka váží 1 kg, 35-ka Roto 1.5 kg. To znamená významne zvýšení plošného zatížení. Už ta 26-ka je dost těžká a zatížení je dost veliké. Já už takto musel vybavení stěhovat dozadu kvůli vyvážení. Vy byste musel ještě dovažovat na ocase. Konstrukce taky bude trpět zvýšenou hmotností při přistávání.

Výkon 26-ky je dostatečný. Není to na 3D létání, ale na akrobacii odpovídající předloze to stačí.

( zveřejněno na stránce Otázky a odpovědi )

Nádržstálý odkaz / permalink

13.05.2008

otázka: Mohl byste mi prosím poslat fotku uložení benzínové nádrže u Extry?
odpověď:

image

Nádrž je vypodložena vytvarovaným polystyrénem a upevněna stahovacími pásky.

( zveřejněno na stránce Otázky a odpovědi )