Výběrstálý odkaz / permalink

12.10.2004

Vybrat si nějaký konkrétní model je ve chvíli, kdy se na trhu neorientujete, docela fuška. Nejdříve je třeba zjistit co kdo nabízí a za jaké ceny. Už to samo o sobě je úkol na několik večerů na Internetu. Ne každý má na svém webu všechny modely, které dodává, ne ke všem je možné na webu prodejce nebo výrobce sehnat potřebné údaje.

Jeden příklad za všechny - model Katana od CM production.

Na stránce dovozce RCM Pelikán je jen stručná informace a jedno foto:

image

Na stránce výrobce CM - China Model Production je jen reprodukce potisku krabice:

image

Naštěstí někteří prodejci k prezentaci nabízeného zboží přistupují opravdu poctivě. Třeba jako GiantScalePlanes, který na svém webu nabízí celou sérii fotografií Katany (Na fotografie lze samozřejmě kliknout a získat velký obrázek.):


No a jako poslední zbývá vyhledat si stránku nějakého nadšence, který model během stavby nafotí.


Typickým zádrhelem na webech výrobců a prodejců je, že zrovna to, co vy potřebujete vědět, a zrovna u modelu, o který máte zájem, na webu není uvedeno.

Po zúžení výběru zbývá sehnat o modelech nějaké reference. Na to jsou vhodné modelářské diskuze na Internetu.

Mě se výběr zůžil dost rychle. Většina stavebnic modelů s rozpětím okolo 2 m stojí 10 a více tisíc. Ty dvoumetrové a větší potřebují silnější a tudíž dražší motor. Tak jsem se dostal na velikost modelu cca 1.8 m, který vystačí s benzíňákem 25 - 35 ccm. Jak se přehoupnete přes dva metry, vše je rázem o dost dražší. Letadlo, motor i serva.

V mém případě se výběr smrsknul na modely z produkce CM - China Model Production. Jen s těmi a odpovídajícím motorem se asi vejdu do hranice 20 tis. Kč. Reference jsou také příznivé. Zbývá už jen zvolit mezi Katanou, Extrou 300S a Jakem 54.


Pořízeníimage