image

Přehazování mezi modely stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.05.2009

Zpravidla nechodím létat každý den s jiným modelem jedné kategorie a ani mi to nepřipadá účelné. Současně mám v provozu jednotky kusů modelů - jeden motorák, jeden velký větroň, jedno házedlo a podobně. Stačilo mi doposud pár přijímačů, které přehazuji z modelu do modelu.

Nedá to moc práce. Vytahat kablíky serv, vytáhnout anténu, vložit přijímač do druhého modelu, nastrkat kablíky, zajistit anténu a jde se létat. A nezapomenout přepnout ve vysílači na jiný model. Všechny přijímače jsem měl s jedním kanálem.

Pokud použiji v modelu přijímače systému Duplex a využiji možnosti jejich programování, nastává problém. Nejen, že musím přehodit přijímač z modelu do modelu a přepnout vysílač na jiný model, ale musím také zajistit přeprogramování přijímače na jiný model. To znamená zapsat si na papír všechna nastavení pro jeden model, přendat přijímač a podle papíru ho nastavit pro jiný model. S vyšším počtem serv to je docela makačka.

Znamená to jediné. Mít pro každý provozovaný model zvlášť přijímač. A pokud modely střídám po delší době (např. v případě havárie prvního) a přijímač přehodím do náhradního modelu, tak prostě musím mít nastavení pro oba modely někde na papíře a hezky to vše do přijímače nacvakat.

Telemetrie stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.07.2009

Mezi uživateli systému (i potencionálními) panuje velké nadšení z možnosti přenášet pomocí tohoto systému telemetrické údaje za letu na displej Jetiboxu. Mám už nějakou zkušenost z práce s telemetrickými daty a vidím několik problémů.

Myšlenka Jetiboxu jako univerzálního komunikačního terminálu je výborná. Možnost nastavovat na dálku různá zařízení bez nutnosti strkat do modelu nějaké kablíky je výborná.

Zobrazení hodnot různých čidel na displeji Jetiboxu je také výborná vlastnost, ale praktické používání je pro mě složitější. Pokud zařízení zaznamenává maximum nebo minimum údaje, dá se po přistání tento údaj odečíst. Pokud potřebuji zjistit nějaký údaj během letu (maximum nebo minimum mi nestačí), už je to horší. Je potřeba pomocník, který bude koukat na displej Jetiboxu a údaj zaznamená. Mít u sebe pomocníka ochotného a schopnéhu takové spolupráce není vždy možné. A také zapisování údajů a jejich spojení s určitou fází testování, s určitou fází letu není jednoduché a pozdější přepisování údajů z papírů do počítače také ne.

Pro praktiké použití by tedy bylo užitečné, aby bylo možné vytvářet offline záznam (třeba v Jetiboxu) a mít možnost ho po letu prolistovat na displeji Jetiboxu a po létání přenést do počítače. A když by šlo do záznamu stiskem tlačítka Jetiboxu nebo hodnotou jednoho z kanálů vysílače vkládat do záznamu značky, bylo by to úplně super.

Další věcí ne úplně triviální je interpretace naměřených údajů. Údaje by mělo být možné nejen prohlížet pomocí softwaru dodaného výrobcem, ale měl by být dostupný i v nějakém obecném formátu, aby si výzkumník mohl data zpracovat po svém, svými prostředky.

Další věcí, která by byla pro některé uživatele tohoto systému zajímavá, by byl online výstup (třeba z Jetiboxu) do připojeného počítače. Třeba PDA. Jistě by se našli uživatelé systému, kteří by napsali zajímavý program zpracovávající a živě zobrazující údaje přicházející z modelu.

Podle mého názoru je lepší ponechat systém otevřený pro další vývojáře, než se snažit vše dodat a vyrobit vlastními silami (třeba tajit protokoly). Mohou tak zdarma vzniknou zajímavé a užitečné aplikace.

Antény na přijímačích Jeti Duplex stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.09.2009

Přijímače Duplex jsou v obchodech k vidění s různým provedením antén. Ty nejstarší měly aktivní konce antén "přírodní". Jen oholenou vnější izolaci a stínění. Aktivní konec antény je dost subtilní a zranitelný. Konec antény se snadno ostře ohýbá kolem konce stínění.

image

Na snímku je přijímač Jeti Duplex R4.

Na následujícím snímku je přijímač Jeti Duplex R8. Má konce antén také v "přírodní" podobě.

image

Druhý R8 jsem koupil později a má už konce zasmrštěné do bužírky. Na následujících snímcích jsou vidět antény přijímače Jeti Duplex R8 (tenčí) a Jeti Duplex R14 (tlusčí). Tedy dvě další provedení.

image

Mezi uživateli systému Duplex se odhadovalo, že jde o ochranu před statickou eletřinou. Mě se to jeví jako významné vylepšení provedení antén z hlediska mechanického.


předchozí stránka imageJETI Duplex - ZkušenostiJETI Duplex - Zkušenosti (3)image následující stránka