Mám chytrý telefon (?)

image

Dostal jsem v práci telefon HTC Desire - tzv. chytrý telefon (smart phone).

co tu najdete?

Aplikace pro Androidí telefon  - aplikace pro telefon s OS Android, které používám nebo které jsem zkoušel
OruxMaps  - program pro navigaci, mapy on-line i off-line
Adresář - weby s tématikou chytrých telefonů

Poprvé v rucestálý odkaz / permalink

10.03.2011

Jsem profesí "počítačník", k technice i k elektronice mám blízko. Jsem zvídavý, ale už nejsem takový hračička jako dříve a dívám se na věci více kriticky a vážím, zda mi neberou příliš mnoho času mého života. A tak, když jsem viděl, že dorazil "můj" nový telefon, byl jsem nejen zvědavý jako technik, ale byl jsem zvědavý, co mi takový telefon přinese, co mi vezme.

Když jsem se dozvěděl, jaký typ telefonu dostanu, věnoval jsem hodinku průzkumem na internetu, abych se dozvěděl, co uživatelé telefonů řeší, čím žijou, kde jsou nějaké relevantní zdroje informací. Když jsem tedy telefon držel poprvé v ruce, byl jsem už trochu připraven.

První, co je třeba udělat, je dát telefon na nabíječku. Překvapilo mě, že je telefon opravdu hodně teplý, ale už jsem byl poučen, že to je jen ponejprv. Poučen jsem byl ale i o tom, že telefon nevydrží na baterku jet déle než den. To je první "otročina". Znamená to opravu se starat o to, abych měl s sebou všude nabíječku, shánět všude zásuvku, myslet na to image Trošku to vykupuje možnost nabíjet z konektoru USB třeba u počítače. To není zařízení pro "outdoor"! To, že bych s telefionem navigoval celý den a třeba ještě v mrazu, to asi nepůjde.

Prolétl jsem návod, trochu jsem se seznámil s manuálem, trochu se vyptal kolegy, který už stejný telefon má nějaký týden. Oproti běžnému telefonu je zde o mnoho více voleb a nastavení než Kontakty, Zprávy, Organizér, Média. To není ale na jeden večer. V prvních chvílích jsem si jen vyzkoušel a naučil se ovládání telefonu přes dotakový displej a tlačítka. Překvapila mě čitelnost displeje. Na blízko už nevidím moc dobře, ale tady na tom telefonu zvládnu ještě akce, které jsem na jiných telefonech zvládal už jen s brýlemi na očích. Zklamalo mě ale, že při spoustě zadávání jsou písmenka zbytečně malá a nedají se zvětšit.

Legrace nastala, když telefon odpoledne poprvé zazvonil. V tramvaji. Ha, příchozí hovor. No ale jak zvednu sluchátko? image

Po týdnu, po měsíci, po ...stálý odkaz / permalink

16.04.2011

Výdrž baterie není opravdu žádný zázrak. Když se telefon přes noc nenechá nabít a druhý den se intezivněji využívá, večer už v baterce moc nebude. Pro mě, který strávím hodiny u počítače, to ale zas takový problém není. Dobíjím ho přes den z počítače.

Nejsem zákazník inovátor (už). Už nemusím doma mít a zkoušet každou novinku. "Chytré" telefony mě ale svými možnostmi zaujaly, zaujala mě možnost mít "vše v jednom". Telefon, databanku (pamatovák), kukátko do internetu, rádio, přehrávač mp3, navigaci, záznamník ... Zrátka mít v kapse univerzálního společníka.

Ten telefon tak opravdu funguje. Když si člověk postahuje vhodné programy, tak to funguje, nepadá, docela dobře se to ovládá. Ale vše začíná a končí u té energie. Ten telefon, přesněji řečeno jeho baterka, to všechno neutáhne. Myšlenka, že půjdu na výlet, budu používat navigaci, poslouchat rádio, občas na něco mrknu do internetu, někomu zavolám je mimo realitu. Ano, půjde to, ale jen jednotky hodin. Když treba budu využívat navigaci, vydrží telefon běžet sedm osm hodin. Ale nesmím moc koukat na displej, nemohu si pustit to rádio, telefonovat. Kdyby ta baterka měla dvojnásobnou kapacitu, tak možná ...

Fotografovánístálý odkaz / permalink

02.09.2011

Telefon umí fotografovat. Fotky jsou docela ucházející. Má to dokonce i korekci expozice. Ale ...

Ale dobře se s ním nefotí. Ovladatelnost fotoaparátu je prachbídná.

  • Na displeji není na slunci vidět prakticky nic, mnohdy je možné komponovat záběr jen přibližným směrováním objektivu.
  • Pohotovost k focení je neuspokojivá. Vytáhnout rychle z kapsy, zapnout, zamířit a cvaknout záběr je nemožné. Musí se odemknout telefon, najít ikona fotoaparátu, ...
  • Za slabého světla je náhoda udělat přijatelně ostrý snímek.

Když je ale nouze, tak je to k focení dobré. Brát si ale telefon na zachycení třeba ranní nálady někde v lese na běžkách, je ale škoda. Podání barev je nic moc.

Otázky novopečeného uživatelestálý odkaz / permalink

12.03.2011

Které funkce telefonu žerou baterky stálý odkaz / permalink

12.03.2011

To že telefon má jinou spotřebu, když svítí displej, a jinou, když je displej temný, to je jasné. Kolik baterky ale žere třeba poslech rozhlasu, kolik žere připojení k síti přes wifi a kdy, kolik GPS? Atd. atd.

Je dobré to vědět proto, protože akumulátor telefonu nedokáže živit telefon týden, jako je tomu u jednoduchých telefonů. Pokud má telefon fngovat třeba přes víkend mimo civilizaci, je třeba s energií hospodařit.

WIFI

WIFI umožňuje brouzdat po netu, přehrávat si filmy, poslouchar muziku, komunikovat se světem. Jáká je spotřeba vlasního WIFI? Co se stane, když přestanu stahovat po síti data do telefonu, bude mít WIFI stále stejnou spotřebu? Je třeba ho vypnout?

FM rádio

FM rádio by mohlo mít spotřebu malou a asi největší vliv na spotřebu bude mít hlasitost poslechu. O kolik se zkrátí život akumulátoru hodinovým posloucháním rádia?

GPS

GPS modul je pasivní přijímač, nějaký procesor, který zpracovává data z družic. To by samo o sobě nemuselo moc žrát. Jak to bude s spotřebou, když pojede záznam trasy, ale displej nebude aktivní?

Potíže a trable s telefonemstálý odkaz / permalink

12.03.2011

USB mass-storage - telefon není vidětstálý odkaz / permalink

17.03.2011

Z telefonu i do telefonu je třeba občas něco přenést. Stáhnout zaznamenaná data, nahrát nové mapy pro navigaci atp. Kablík USB je většinou po ruce, slouží totiž k nabíjení telefonu a USB port má počítač taky.

Na jednom počítači byl telefon po připojení k USB portu vidět hned. Telefon se nadetekoval jako mass-storage a přenášení souborů na SD kartu v telefonu bylo bez problému.

Na druhém počítači se mi nedařilo. Až po studiu diskuzních fór jsem došel k tomu, že problém je v kombinaci telefon - operační systém počítače. Na Windows XP se musí nainstalovat sw HTC sync, se kterým se nainstalují příslušné ovladače. Na Windows 7 to potřeba není.

Setkal jsme se i s tím, že telefon se sice nadetekoval, z PC se to jevilo v pořádku, ale nic nebylo vidět. Spravil to restart telefonu.

Nepříjemná potíž je s tím, že když telefon připojím USB kabelem, jiná zařízení připojená přes USB přestanou pracovat. Jeh ovladač se asi pere s ovladači těch ostatních zařízení (čtečka paměťových karet, TV, ...).