image

Fotografie 360stálý odkaz / permalink

22.06.2022

Dron umí automaticky vytvářet panoramatické fotky 360. Takzvaně "na jedno kliknutí".

Panorama si můžete prohlížet klepnutím myši na image. Držením levého tlačítka myši můžete panoramatem otáčet, kolečkem myši přibližovat. S tabletem nebo telefonem se můžete rozhlížet otáčením a nakláněním přístroje.

Je to poměrně jednoduché. Nalítnete si do místa, odkud chcete fotit, zvolíte focení, panorama, panorama 360 a stisknete spoušť. Dron stojí na místě, otáčí se a postupně pořizuje fotografie. Když dofotí, fotografie spojí do panoramatu. Po přistání najdete na SD kartě hotové panorama.

Budete potom přemýšlet, jak takové panorama doma na počítači prohlížet, jak ho sdílet na internetu. Pomohu vám, pro prohlížení fotek se podívejte sem: Prohlížení fotek 360, pro prezentaci sem: Prezentace fotek 360.

Pořízení takové fotografie je jednoduché, ale ve složitějších situacích to může selhat. První problém je automatická expozice. Automatika může u sousedních snímků nastavit expozici dost odlišně a po slepení jsou ve snímku "fleky", které se editací dají už jen těžko opravit:

image

Dá se tomu předejít tím, že nastavíte expozici ručně. Podexponovaná místa lze s okolím vyrovnat v editoru snáze, než výše uvedené mapy.

Automatika však může selhat ještě více. U scenerie, kde nejsou zřetelné linie, může špatně pospojovat sousední smímky. A může to udělat tak špatně, že se panorama nedá použít. V editoru už chybějící nebo zdeformovaný obraz nepřekreslíte. Je na to jediná obrana, udělat na místě těch panoramat více, posunout se s dronem kousek, a modlit se, že alespoň jedno vyjde.

Dalším problémem může být u některých témat rozlišení výsledného panoramatu 8192 x 4096 pixelů. Když jsou ve scenerii domy nebo něco jiného s detailními strukturami, vypadá to neostré. Je to pak na každém, co jeho oko toleruje. Samozřejmě když se fotka prezentuje na displeji mobilu, tak to není vidět. image

Pokud to chcete zkusit jinak, zkusit získat panorama ve větším rozlišení, mít nad výsledkem větší kontrolu, podívejte se sem: Vytváření fotografií 360 dronem ručně


zpátky na: Zkušenosti z provozu │ dál: Akumulátory


přehled kapitol:

  1. DJI Mavic Air 2
  2. Co je uvnitř?
  3. Zkušenosti z provozu
  4. Fotografie 360
  5. Akumulátory
  6. Litchi
  7. Dronelink
  8. Ukázky
  9. Pro inspiraci

(zveřejněno v rubrice Fotografie a video | Fotografie | DJI Mavic Air 2)