¦ Kontakt ¦ Hledat image

Výroba lyží stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

24.11.2004

Na stránce Martina Ptáčníka je návod na výrobu lyží:

Web někdy není dostupný, zde je příslušná stránka:

image

Lyže podle Mirka stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

27.1.2009

Mirek Mužný z LMK Nový Jičín ukazuje létání s lyžemi v krátkém videu www.lmknj.cz/lyze.wmv.

Létám s Acromastrem od Multiplexu (váha 1.1 kg). Lyže jsem vyrobil podle osvědčených návodů zveřejněných i na tvých stránkách, jenom materiál jsem použil trochu jiný, než bývá zvykem. Vzal jsem odřezky plastů, využívaných v reklamních studiích . Jednoduchá a rychlá stavba (prstolep) a pro polystyrenové modely i jednoduchá montáž.

Uchycení režnou nití do odtokovky špendlíkem a gumou 6x1 do náběžky taky špendlíkem. Jelikož se jedná o velmi krátkou a sezónní záležitost, nechtěl jsem uchycení věnovat více pozornosti. Lyže na zadním kole je pouze z boku nasunuta a fixována opět dvěmi špendíky.

Mě se na uvedeném videu nejvíc líbí hlas v pozadí (čas cca 1:30): "A vy nemůžete pustit zpětný chod? ... To je škoda." image Klasika ...

Lyže podle Luďka stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

19.1.2009

Luděk Demczak vybavil před letošní zimou lyžemi svého Vrabce.

image

Model Vrabec má rozpětí 3 m a hmotnost 15 kg.

image

image

image

Luděk o výrobě lyží říká:

Skladba lyží je nejdříve balsa 2mm léta podél, další vrstva balsa 2mm léta napříč a další vrstva balsa 2mm zase léta podél, pak z obou stran přelepeno překližkou 0,8 mm a to celé obroušeno do potřebného tvaru, olištováno tvrdou balsou a zabroušeno. Horní výztužný a nosný díl lyží je překližka 4 mm a duralová trubka pro uložení podvozkové nohy. To celé přebroušeno, nalakováno bezbarvým lakem, znovu přebroušeno, nastříkáno základovou barvou a vrchní akrylátovou barvou. Spodek skluznice je nalakován dvousložkovým polyuretanovým lakem proti oděru. Zespoda jsou nalepeny smrkové nosníky 2x2mm jako vodící lišty.

Rozměr lyží je 500 x 100 mm. Výroba a montáž se dá zvládnout za dva dny.

image

image

image

Lyže na 3D tiskárně stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

24.1.2024

Chtěl jsem si vyrobit lyže pro Timbera.

image

Na jiném letadle jsem měl lyže klasicky na ose kola a byly udělané z překližky. U Timbera je kolo na šroubu a blbě se to rozebírá. Proto jsem se rozhodl upevnit lyži na pneumatiku. Dělá se to tak i na dospělá letadla.

image

image

První varianta s kšíry kolem pneu nefungovala, proto jsem začal kreslit další variantu. Tvar lyže i uchycení kolem pneumatiky jsem měl v hlavě od začátku, rozměry lyží byl můj odhad, jak velké by lyže pro Timbera měly být.

image

Problém je, že se celá skluznice nevejde na tiskovou plochu mé tiskárny, proto jsem to musel na délku rozdělit.

image

Na obrázku je znázorněno, kde je potřeba pevnost, v jakém směru. Do toho směru je třeba směrovat vlákna tisku. Aby to šlo takto vytisknout, je lyže rozdělena na 8 dílů. Slepeno je to vteřiňákem. Mezitím jsem se posunul v 3D tisku a tato lyže váží 70 g, předchozí verze bez kšírů vážila 130 g.

image

image

Problém 3D tisku je jeho rychlost. Jedna lyže se tiskne jeden večer, druhý večer druhá lyže! Je to otrava! Tisknul jsem z PETG, výplň 5%, mřížka. Součástí výtisku jsou očka na upevnění vyvazovacích lanek, která drží lyže za letu ve vhodné poloze.

image

Lyži na ostruhu jsem si vymyslel takovou zvláštní a taky udělanou tak, aby na ostruze držela jen nasazením na kolečko ostruhy. Experiment.

image

Po prvních testech jsem zvětšil tu lyžičku na ostruze. Lyže fungují dobře, velikost je akorát, jezdí to dobře, zatáčí to. Za letu nepozoruji žádnou významnou změnu v chování letadla.

image

Fotky z létání třeba zde: Zimní ráno


zpátky na: Lyže │ dál: Zkušenosti s lyžemi


přehled kapitol:

  1. Lyže
  2. Výroba lyží
  3. Zkušenosti s lyžemi
  4. Místo lyží plováky

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Dílna | Konstrukce | Příklady konstrukcí | Jednotlivé uzly | Lyže)