¦ Kontakt ¦ Hledat image

Lepení konkrétních konstrukčních uzlů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.03.2007

Lepení balzového nebo dýhového potahu na polystyrénové výřezy křídla stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.11.2009

Výřezy z polystyrénu se potahují většinou v celku jednou "plachtou" balzy nebo dýhy. Balza nebo dýha se slepí z prkýnek nebo pásů na stole a potom se jako celek nalepí na horní a dolní povrch výřezu křídla.

K usazení a přidržení plátů potahu, než lepidlo zaschne, se použijí odřízlé části polystyrénové desky. Poslouží jako přípravek / šablona. Na stůl se ploží spodní odřezek, do něj igelitová fólie, na ní plachta spodního potahu s naneseným lepidlem, na ní jádro křídla, na něk plachta horního potahu s naneseným lepidlem, na náí igelitová fólie a na ní horní odřezek. Celé se to zatíží nebo sevře mezi tuhými deskami.

Pokud si nejste jistí svojí šikovností, můžete lepit nejříve jednu stranu potahu a až po zaschnutí druhou stranu.

Plachtu balzy je dobré z e strany nanášení lepidla nalakovat, aby nesála tolik lepidla. Ušetříte na hmotnosti.

Používají se disperzní lepidla nebo lepidla polyuretanová (např. Ponal Express, Soudal 66A). Epoxid vychází těžší. Používají se laminovací pryslyřice, když se rub potahu vyztužuje skelnou tkaninou a případně uhlíkovými rovingy.

Zdeněk Drbal z z Klenčí pod Čerchovem popisuje svůj postup takto:

PS křídla potahuji balzou nebo dýhou stejnou technologií. Normálně jsem si připravil jádro a ponechal jsem zbylé díly výřezu. Slepil jsem si plachty z dýhy / balzy. Stranu, která bude u PS jsem nalakoval a nechal důkladně vyschnout. Poté jsem je přebrousil. Potom jsem nanesl na plachty lepidlo PUREX (nebo jiné podobné např. od firmy SOUDAL, které se dá sehnat). U dýhy jsem použil stěrku a výsledek byl dobrý, u balsy jsem použil úzký váleček (šíře 5 cm) z molitanu, jaký lze koupit v drogerii. Nanesl jsem lepidlo (trochu) a koulel a koulel. Zprvu to vypadá, že se lepidlo vsákne do válečku, ale po chvíli koulení lze docílit velmi rovnoměrný a tenký povrch lepidla. Přiložím na jádro a stahnu stahovákem, který jsem si vymyslel. Je jednoduchý: dvě desky jsou přes odřezky fošen stahovány pomocí vinglů, závitových tyčí M10 a matic.

Je nutnost separovat igelitovou folií to, co se nemá slepit. Pokud se lepidlo před přiložením orosí, účinek je vynikající. Lepidlo je schopné protlačit se skrz balzu dírkami po špendlíkách. Takto se mi podařilo např. "přinýtovat" překližku k balze (bočnice na model FENIX). Použití uvedených lepidel má výhodu v tom, že slepené díly jsou tvarově stálé a odpadá nutnost vysoušení, jako je tomu při použití disperzních lepidel Ponal, Hercules apod.

Lepení kabin stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

25.03.2007

každý to zná. Mám výlisek kabiny z nějakého materiálu někdy i neznámého a rámeček kabiny. Čím to lepit? Něco drží trochu, něco lépe, ale ať tak či onak, kabina se někde odlupuje.

Já používám k lepení kabin Butacel nebo Kyanoakrylátové lepidlo HVP střední.

U prstolepu je nebezpečí zbělání kabiny poblíž lepeného mésta. Mě se to ještě nestalo, protože kabiny mnou lepené byly rozměrné a místo lepení bylo dobře odvětrávané.

M na Mojehobby radí takto:

Kabina z PSH, Lexanu, Vivaku apod se lepí CA lepidlem, ale za použití aktivátoru. A aktivátor použít tak, jak se má a ne jak ho 95% modelářů používá. To znamená nastříkat kabinu zevnitř, nechat cca 10-15 minut odvětrat, nanést lepidlo na trup a sesadit. Drží ihned a hlavně se neudělají bílé fleky. Jediná drobná nevýhoda této metody je, že se musíš trefit napoprvé, nejde s tím už hýbat.

M - Modelcentrum