image

Otázky a odpovědistálý odkaz / permalink

09.12.2003

Občas dostanu dotaz, který jistě bude zajíma i vás ostatní.

09.03.2011 Jak nastavit poměr stran?
05.11.2010 Co byste si vybral za fotoaparát?
05.12.2007 Co jsou EXIF informace?
11.01.2004 Nestane se akumulátorům něco v mrazu?

Jak nastavit poměr stran?stálý odkaz / permalink

09.03.2011

Můžete mi prosím poradit, koupil jsem CANON IXUS 95, nechal jsem udělat fotky 15x10cm, ale fotky jsou jen 13x10cm. Zřejmě mám nastavený špatný poměr stran ve foťáku, ale nemohu to najít. V manuálu to není popsáno.

Nahlédnutím do manuálu jsem zjistil rozlišení fotografií:
Velké: 3648 × 2736 pixelů
Střední 1: 2816 × 2112 pixelů
Střední 2: 2272 × 1704 pixelů
Střední 3: 1600 × 1200 pixelů

To je poměr stran 4 : 3. Fotoaparát neumí přepínat na jiné rozlišení, na jiný poměr stran.

Já fotografie po jejich pořízení zpracovávám v editoru a mimo jiné je ořežu na požadovaný rozměr (a poměr stran). Pokud to neuděláte, buď vám udělají při tisku fotografie bílé okraje nebo vám fotografii oříznou a je na vás, abyste v místech, kde ji oříznou, neměl motiv fotografie. Při zadávání zakázky se volí, zda chcete bílé okraje nebo ořez.

Aby obsluha aparátu (Ixus 95IS) nemusela myslet na kompozici záběru, když bude mít v úmyslu tisknout fotografie s poměrem stran 3 : 2, dá se nastavit signalizace (maska) ukazující, co bude mimo tisknutelnou plochu. Viz manuál "Zobrazení překrytí".

Co byste si vybral za fotoaparát?stálý odkaz / permalink

05.11.2010

Dostal jsem "pěknou" otázku. Co bych si vybral dnes v tuto chvíli za zrcadlovku. A aby to stálo tak do patnácti tisíc! Nenávidím takové dotazy. image

Aby odpověď měla vůbec nějaký smysl, je třeba se ponořit do aktuálních nabídek obchodů, podívat se na nějaké recenze a to stojí čas. Spoustu času. Pokud tedy nejste obchodník v tom oboru a neležíte v těch cenících a nesledujete trendy v oboru každý den.

Ale podstoupil jsem to a vyšlo mi, že bych koupil Nikona D5000. Nebudu se tady rozepisovat o důvodech pro a proti, srovnávat ho s jinými modely od Nikona nebo s jinými značkami. Berte nebo nechte ležet. image

Náhodně (něco jsem hledal) jsem po tom, co jsem absolvovval to výběrové řízení, otevřel stránku Kena Rockwella a světe div se! Vybral a doporučuje stejný aparát! image

Co jsou EXIF informace?stálý odkaz / permalink

05.12.2007

Co jsou EXIF informace?

image

Digitální fotoaparáty zaznamenávají informace o pořízení každého snímku do tzv. EXIFu. Fotografie (soubor s fotografií XYZ.JPG) mimo vlastní obrazové informace nese ještě datové informace, ze kterých lze vyčíst kdy byl snímek pořízen, jakým fotoaparátem, jak byl fotoaparát ve chvíli pořízení snímku nastaven.

Je to jakýsi úzus (domluva) mezi výrobci fotoaparátů, že tvar ukládaných informací je podobný. Potom je možné tyto informace číst univerzálním programem jako v mém případě (obrázek) programem Zoner Photo Studio 7.

Je to pro fotografa velmi užitečná věc. Nemusí si tak jako u klasického fotoaparátu pamatovat a třeba i zapisovat jak tu kterou fotografii dělal. A když dostane do ruky fotografii od někoho jiného, snadno si zjistí jak a čím to ten dotyčný dělal.

Pozor však na některé programy pro editaci fotografií. Solidní program nechá EXIF informace ve fotografii neporušené, "nesolidní" je během úprav fotografie smaže.

Z výše uvedeného plyne, že je užitečné mít ve fotoaparátu správně nastavené datum a čas. A pohlídat si to při přechodech zimní/letní.

Nestane se akumulátorům něco v mrazu?stálý odkaz / permalink

11.01.2004
Náhradní akumulátory k fotoaparátu nosím ve vnější kapsičce ruksaku. Když byl venku mráz, kolega v práci si toho všimnul a zeptal se, zda se mohou akumulátory v mrazu poškodit.

Nemohou. Alespoň v mrazech u nás běžných. Já jsem takto "testoval" akumulátory v mrazech do -12°C a nic se jim nestalo.

Akumulátory však nedodají tolik energie jako za teplot nad nulou. Nejlépe jsou na tom NiCd akumulátory, U nich je pokles kapacity cca 10%, NiMH jsou na tom o něco hůře - cca 20%. Další technologie jsou na tom ještě hůře.

Akumulátorům se však nic nestane a pokud se s nimi přestěhujete do tepla, podají i po několika hodinách na mrazu standardní výkon, na který jste zvyklí.

Něco o akumulátorech se můžete dočíst na stránce Typy akumulátorů.