image

Zhodnocenístálý odkaz / permalink

08.05.2016

Jak kameru Hawkeye Firefly 6S hodnotím?

image

Kameru jsem zkusil na modelu, na autě, na kole, za dobrého světla i za šera.

Pro mě důležitou vlastností kamery mimo kvality výstupu obrazu je ergonomie jejího ovládání. V této oblasti je na tom kamera špatně. Pokud si ji někdo bude chtít pořídit jako sportovní kameru, bude zápasit s nevýraznou indikací jejích stavů. Kardinálním problémem při použití kamery na hlavě, na řidítkách kola, v autě, v letadle, je absence zvukové signalizace. Když spouštíte záznam, když zastavujete záznam, potřebujete vědět, zda kamera opravdu zaznamenává, nebo zda jste ji opravdu vyplnuli. Jiné kamery pípnou, GoPro to například dělá naprosto jednoznačně a dobře slyšitelně. Firefly zvuk neumí a jedinou kontrolou je blikající mezikruží kolem tlačítek nebo pohled na displej. Na slunci neuvidíte nic, zvláště když je kamera ve vodotěsném pouzdru. A když máte kameru na hlavě, ani vidět nic nemůžete. A třeba v kokpitu letadla nabo v autě často vidíte jen zadní stranu kamery a tam kamera žádnou indikaci nemá.

Indikace stavu blikajícím modrým, mezikružím vypadá efektně, ale v praxi se mi neosvědčilo. Světlo LED je rozptýleno do příliš velké plochy a na slunci je takřka nezřetelné. Bodové LEDky jiných kamer jsou lepší, jsou vidět i na ostrém slunci. A naopak. Kamera nemá možnost indikaci vypnout, budete zápasit s tím, že třeba malé děti vám budou koukat na to modré blikání místo aby se chovaly přirozeně.

Výstup obrazu i zvuku je dobrý, zvláště za dobrého světla. Na GoPro ale nemá, za ztížených světelných podmínek barevné podání ujíždí. Kamera bohužel neumožňuje nastavení kontrastu. V mnoha případech by se hodilo zmenšit kontrast a řídit si ho až při střihu. Takto je záznam ochuzen o detaily obrazu ve stínu a při střihu už se s tím nedá nic udělat.

Automatika expozice je nastavena příliš ostře, příliš rychle reaguje na změny v zorném poli. Pokud je kamera na letadle a směr pohledu se kýve nad a pod horizont, obraz "bliká". Rychlé změny nastavení expozice jsou takové, že některé záběry až znehodnotí.

Stabilizace obrazu gyrem je úžasná, v mnoha případech nahradí gimbal. Záběry z modelu dělané za silné turbulence by byly bez takové stabilizace nekoukatelné. Stabilizace rozšiřuje možnosti létání za zajímavými záběry, člověk není odkázán jen na klidný ranní nebo večerní vzduch.


zpátky na: Ukázky záběrů z kamery Firefly 6S


přehled kapitol:

  1. Hawkeye Firefly 6S
  2. Hawkeye Firefly 6S - Parametry
  3. Hawkeye Firefly 6S - Software
  4. Hawkeye Firefly 6S - Příslušenství
  5. Hawkeye Firefly 6S - Poznatky
  6. Ukázky záběrů z kamery Firefly 6S
  7. Hawkeye Firefly 6S - Zhodnocení

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Kamery | Firefly 6S)

(zveřejněno v rubrice Modely letadel | Kamery | Firefly 6S)