články ¦ sekce ¦ kontakt ¦ Hledat image

Kontrola textů

Na stativu st�l� odkaz / permalink

23.6.2025

Video - Kamera na stativu

Do kapsy nebo baťůžku se vejde i malý deseticentimetrový stativek.

image

Problém tohoto vybavení je, že při létání na louce a použití malinkého stativu je kamera v nepřirozené pozici u země. Zase to díky širokému objektivu přibližuje pohled pilota na oblohu nad ním na model nebo modely letící v prostoru. Široký záběr takové kamery umožňuje zachytit poměrně veliký prostor, kde model letí, je poměrně snadné udržet model v záběru.

Zkusil jsem si to, když jsem šel s házedlem na louku. To je místo, kde nejde využít umístění kamery třeba na větev stromu. Při létání jsem se pohyboval v záběru kamery, zkusil jsem stát blíž i dál od kamery, při přistávání jsem zkusil přiblížení přes kameru. Ještě jsem chtěl zkusit jiné zamíření kamery, ale přišli mi diváci, kteří moje pokusy trochu narušili.

Při tomto létání není moc podstatné zachycení zvukové kulisy a třeba můj hovor s diváky je na záznamu na hranici srozumitelnosti. Kdyby foukalo, byl by zvuk úplně ztracený. Při létání s motorákem by motor slyšet byl, ale použitelnost zvukové stopy by byla na hraně. Zvuk na louce, zpěv ptáků, bzučení hmyzu lze našvindlovat tak, že se kamera nechá běžet nějakou dobu schovaná v závětří, stačí vlastní tělo. Tento kousek zvukového záznamu jde potom vložit do videa.

Pokud to kamera umožňuje, je dobré nastavit plošší méně kontrastní profil záznamu obrazu. Kamera namířená na oblohu by jinak udělala z lidí na zemi černé siluety, je to příliš kontrastní scéna. Při střihu si potom upravíte jas, kontrast a úroveň černé.

Vyzkoušel jsem takto filmovat s různými kamerami a můj závěr je, že 4K kamera je velkou výhodou. Není podmínkou, ale bez ní jsou záběry, kdy je model dále od kamery, skoro nepoužitelné. Model se při filmování HD kamerou díky malému rozlišení kamery a malému datovému toku - velké kompresi v záběru ztrácí. Záznam ze 4K kamery zachytí dobře i model, který je v záběru malým křížkem.

Výhodou 4K kamery je také možnost udělat ve střižně výřez záběru, našvindlovat, jako kdyby měla kamera zoom. Ve filmečku výše jsem této možnosti využil. Záznam snese zvětšení až 200%!

Zkušenost kterou jsem pokusy získal je taky to, že není 4K kamera jako 4K kamera. Někteří výrobci švindlují a kamera sice ukládá video ve formátu 4K, ale její snímač a optika stačí jen na záznam v HD kvalitě. Kamera také musí umět záznam s dostatečně vysokým datovým tokem.

Malý stativek nejen že drží kameru příliš blízko u země v nepřirozeném pohledu, ale také je kamera utopená v trávě. Tady je filmování uskutečněno z lehkého laciného plastového stativu.

Zkracování stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

23.6.2025

Sřih videa - Jak stříhat

Měl jsem při létání na letadle kameru Insta360 GO 3 a vznikly tak dvě hodiny natočeného materiálu: létání - poletování na jednom místě s jedním modelem. image

Nastává problém, jak takový materiál zpracovat, aby z toho byl filmeček tak 3 až 6 minut dlouhý. Dělám to v několika fázích, podstatou procesu je zkracování, zahazování. image Jde o to vybrat zajímavé záběry tak, aby se neopakovaly podobné, aby to dávalo dohromady smysl, aby děje v záběrech na sebe nějak logicky navazovaly. A celé by to mělo nést nějaké sdělení divákovi.

Vypadá to nějak takto:

  • Všechny pořízené záběry vložím do jedné timeline a zrychleně si ji prohlédnu. Tím se začnu seznamovat s tím, co mám natočené. Při tom už vidím nějaké zajímavé momenty, kdy se záběr povedl kompozičně, expozičně. Pokud si nedokážu vše zapamatovat, dělám si nějaké výpisky / poznámky.
  • Přemýšlím nad hrubým scénářem, co by se mělo ve filmečku objevit. Možná nějaký příběh, možná nějaký postupný popis místa a děje, který jsem natočil.
  • Zvažuji, zda budu stříhat kratičké klipové záběry spíše k vyvolání emoce, nebo záběry o něco delší - popisné, kde divák bude moci vnímat detaily v záběru, kdy na to bude mít čas.
  • Zakládám si prázdnou timeline, připojuji k počítači Speed Editor a vybírám z natočeného materiálu vhodné záběry, které vkládám na konec nové timeline. Jde to i bez takovéto speciální klávesnice, točením kolečkem lze snadno a hlavně rychle najít přesně začátky a konce záběrů.
  • Občas kouknu na vznikající timeline, kontroluji délku záběrů - rytmus a když je rytmus dobrý, vybírám záběry v podobné délce, abych zachoval rytmus.
  • Když jsem probral celý natočený materiál, spustím si a prohlédnu novou timeline. Má třeba 15 minut. Prohlížim si ji, identifikuji stejné nebo hodně podobné záběry a volím z nich jeden ten nejpovedenější
  • Při promítání nové timeline přemýšlím nad tím, aby záběry na sebe nějak logicky vázaly. Nelze si to většinou zapamatovat, dělám si k záběrů poznámky "vzlet", "přistání", "stoupání", "kroužení v malé výšce doprava", "kroužení ve výšce doprava", "kroužení doleva", "let nad vesnicí", "let na polem" atp.
  • Když je potřeba přesouvám v timeline záběry, měním jejich pořadí.
  • Zkouším najít hudbu, která by se náladou a rytmem do filmečku hodila. Může to být jedna skladba, musí ale pokrýt celoui délku filmečku. Nabo to může být více skladeb s různým rytmem a náladou, pokud i filmeček má různé části.
  • Vkládám vybranou hudbu do timeline a když si filmeček přehrávám, tak už to vidím i s hudbou. Pokud mám více tipů na hudbu, vkládám si jich do timeline více a střídám si je a zkouším, která je lepší. Má-li někoho, kdo je ochoten to skouknout, mohu mu to promítnou s více variantami hudby a nechat si poradit.
  • Koukám na filmeček s vybranou hudbou. Zkracuji nebo prodlužuji záběry, aby jejich rytmus odpovídal rytmu hudby.
  • Vygeneruji si celé video a pustím si ho přes celou obrazovku. Ve velkém obrazu lze objevit detaily, kterých jsem si předtím nevšimnul, může to být pohyb nebo objekty na zemi, nějaká hra světla.
  • Tím, že vidím celé video vícekrát, vnímám už věci, které jsou ve filmečku duplicitní nebo nudné a záběry vyhazuji. Záběry také zkracuji. Při koukání na filmeček si dělám poznámky co mám se záběry udělat, v poznámkách mám čas opsaný z časomíry střižny.
  • Úpravy dle poznámek (zkracování záběrů, vyhazování záběrů) dělám od konce filmečku, sedí mi tak pořád čas uvedený v poznámkách.
  • Opakuji krok vygenerování celého videa, skouknu ho, zapíšu si poznámky a provedu úpravy dle poznámek. Tak se postupně v několika iteracích dostanu na zamýšlenou délku.
  • Už jsem s délkou filmečku blízko cílové délky.
  • V tuto chvíli je dobré udělat si přestávku a pokračovat až po přestávce. Vidím to pak kritičtěji a často to vede k dalšímu zkracování záběrů.
  • Potom už následují další kroky, korekce barev a expozice, nastavení úrovní zvuku, titulky a podobně.
image Starší .