Poprvé na vodì 
Na ráno jsme si v Sdružení letcù Èeského støedohoøí domluvili létání na rybníku, kterému øíkáme internì U ploutvièky.
Fouká o nìco více, než bych chtìl pro první létání na vodì, ale protože vítr poøád zesiluje a pøedpovìï je zase nemilosrdná, není èas na vykecávání se na bøehu.
Jsme tu s plováky tøi: Honza s FunCubem XL, Jarda s FunCubem a já s Timberem. Fouká zatím kolem tøí metrù, hladina je pøed vìtrem èásteènì schovaná za tøímetrovým bøehem. A fouká ze smìru, kdy budeme muset startovat i pøistávat proti bøehu.
První je na øadì zkouška pojíždìní. Letadlo jede rovnì, zatáèí poslušnì i do smìru po vìtru. Zatáèka má sice pomìrnì velký polomìr ale nemusím ani moc ofukovat smìrovku. Dál na vodì, kde už není hladina za vìtrem, musím pøi jízdì bokem na vítr pomoci køidélky strkat køídlo "pod vítr". Ve vlnkách nejde voda do vrtule, model je i v tom vìtru dobøe ovladatelný.
První vzlet neexperimentuji, postupnì pøidávám plyn až skoro do plného a Timber se bez nutnosti trhat ho od hladiny sám zvedne z vody a potom rychle stoupá. Musím dost pøitlaèit, tìžištì se montáží plovákù posunulo trošku dozadu a už je to moc. Timber je stále dobøe øiditelný, ale pøi prùletu nad hladinou a nastoupání do vìtšího vìtru musím hodnì zatlaèit, jeho stabilita nestaèí na srovnání vlétnutí do takového poryvu.
Na první pøistání jdu bez klapek. Když nalétávám s motorem na volnobìh od druhého bøehu na pøistání, letadlo pøestává v šesti sedmi metrech klesat. Protìjší bøeh funguje jako svah. Musí èlovìk pøekonat trochu strach z blízkosti bøehu a nenalétávat s takové dálky. Ono to vypadá, když letíte proti sobì, že letadlo sedne až nìkde vedle vás na bøeh, ale není tomu tak. Letadlo na hladinu pokládám s malým plynem, docela hezké realistické pøistání z toho je.
Z prvního letu mám dobrý pocit. Na malých klapkách letadlo zpomalí, proti vìtru letí krokem. Na velkých klapkách už letadlo proti vìtru skoro stojí. Vzlet i pøistání v pohodì. Hlavnì není tøeba letadlo od hladiny trhat, plováky "nelepí" ani na klidné hladinì.
Na to doplatil Jarda s FunCubem. Aby letadlo odlepil od hladiny, musí hodnì tahat a jak letadlo z vody vyskoèí, zápasí s pádem do vývrtky. Když jednou nestihne vèas výškovku povolit, letadlo brnkne køídlem o vodu a už plave vzhùru nohama na køídlech. Znám identické chování s Beaverem, taky jsem ho takhle nìkolikrát vykoupal.
Další lety zkouším rùznì s letadlem blbnout, abych vìdìl, co si s ním mohu dovolit.
S Letadlem se dá létat pìknì realisticky, ale umí i ostøejší létání a dá se s ním zalétat i na pomìrnì malém prostoru.
Na klapkách se dá z vody zvednout na pár metrech a sednout se dá skoro na místo, ale mùj šálek kávy to není.
Trochu problém je pøi tom mém testování, že se tu nad hladinou v pomìrnì malém prostoru pohybujeme tøi
a ještì Karel do toho obèas pøilétá shora se svým filmovacím letadlem.
Nìkolikrát tak dojde k dost velkému sblížení
Letadlo je poøád dobøe ovladatelné, sloty možná fungují jen jako viøièe, ale letadlo i na malých rychlostech nemá snahu neèekanì nìkam "upadnout", jen køidélka pøi velkém natažení trochu "vadnou". Letadlo mi pøijde hodné a nezáludné. Stopky jsem si posunul na 8 minut, ale už jsem si za pomoci Jardy nastavil mìøení spotøeby proudovým senzorem za letu a tak létám o dost déle. Na plný plyn to žere 35A, ale k horizontálnímu letu staèí tøetina plynu a tak letové èasy budou dostateèné. Na konci létání foukalo k pìti metrùm, na vodì dál od bøehu už byly pìkné vlnky, ale nezaznamenal jsem nìjaké problémy.
Kluci pøi létání toèili, tak snad z toho nasajete trochu atmosféry z létání na vode
(zveøejnìno na stránce Létání s Timberem)

