¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Moje videa

Video

Chodbička na pravé straněstálý odkaz / permalink

10.08.2013

Jezdím vlakem dvakrát za týden stejnou cestu Teplice - Praha a Praha - Teplice už čtvrtým rokem a cesta se mi stále neokoukala. Vlak jede údolím Vltavy a soutěskami Labe, obtáčí v rovinách Polabí horu Říp, ukáže cestujícím České středohoří i Krušné hory. Prakticky celou cestu je na co koukat!

Filmeček zde na stránce uvedený vznikl v pátek 2.8.2013 za úděsného pětatřiceti stupňového vedra, kdy se v kupé nedalo sedět, a tak jsem celou cestu strávil na chodbičce u otevřených oken vlaku řítícího se krajinou rychlostí 110 až 140 km/h, ve vagonu kymácejícím se ze strany na stranu, narážejícím na výhybky, oči plné zvířeného prachu a ohluchlý rachotem kol a proudem vzduchu. S těmito pocity jsem se pustil do natáčení a potom do stříhání natočeného materiálu.

To, zda se mi podařilo zachytit atmosféru takové jízdy, to musíte posoudit vy. Já se jen zastavím u několika technických detailů.

Video je natočeno fotoaparátem Sony HX9V a v tomto videu se dají ukázat potíže, které natáčení takovým přístrojem přináší.

Uzávěrka expozice

Fotoaparát nemá uzávěrku expozice. Vadí to v takových případech, kdy se přestavování expozice automatikou projevuje v záběru nepříznivě - rušivě. Podívejte se na záběry v čase 1:40 kdy se před objektivem míhají stromy. Automatika na zakrytí výhledu stromy zareaguje otevřením clony a za stromy zase clonu přivře, ale pozdě. Obraz potom nepřirozeně pulzuje v jasu. Kdyby měl fotoaparát uzávěrku expozice, na začátku záběru bych nechal automatiku fotoaparátu zaclonit při pohledu do volného prostoru a expozici bych zamknul. Jas záběru by se potom tak nepříjemně neměnil.

Pomalý zoom

Vlak jel opravdu rychle a záběry se v některých okamžicích měnily opravdu rychle. V čase 4:50 jsem potřeboval rychle skokem přezoomovat z krátkého na dlouhé ohnisko, ale zoom se přestavuje tak pomalu, že jsem musel použít i kus záběru během přestavování zoomu.

Pomalé ukládání záběru

Fotoaparát po ukončení záběru ještě mnoho sekund potom záběr ukládá na kartu a není možné začít další záběr. Abych neprošvihl další záběr, nemohu předešlý záběr ukončit. Nestihl bych začátek dalšího. Proto musím místo několika dílčích záběrů točit více záběrů v kuse a rozdělit si to potom až ve střižně. A natočím tak spoustu zbytečného materiálu mezi těmi záběry.

Plusy

Úžasnou výhodou se ukazuje stabilizace obrazu. Ta je opravdu výkonná a je až neuvěřitelné, jak záběry vyšly. Ten vlak sebou opravdu házel a měl jsem co dělat udržet se u okýnka.

A výhodou je také miniaturnost přístroje. Ta umožňuje nosit ho pořád u sebe a natočit si ad hoc takovéhle videjko image

(zveřejněno na stránce Moje videa)

print tisk