¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Otázky a odpovědi

Bezmotorové modely, větroně

Do jak velkého větru je větroň vhodný?stálý odkaz / permalink

23.01.2012

? Dobrý den. Začal jsem se zajímat o větroně. Jsem začátečník a nepoznám, který větroň je do jakého větru. Výrobci stavebnic to nikde neudávají. Jak mám poznat, do jaké rychlosti větru můžu větroň bezpečně létat? Poznám to třeba podle křídla, čím užší tím rychlejší a tím lépe zvládá vítr? Jak to je?
O< Jednoduchá otázka, o něco těžší odpověď.

Do jaké síly větru se s modelem (a větroněm) dá létat je především otázkou pilotních schopností. Vítr způsobuje v přízemních výškách turbulenci a to i nad rovinatým terénem bez překážek. Se sílícím větrem bude model pohazován turbulencí nahoru a dolů, turbulence třeba dokáže postavit model na křídlo, zrovna když jste těsně nad zemí před přistáním. Musíte mít rychlé reakce a rychle na tyto prudké změny polohy modelu reagovat. A model musí být natolik obratný, aby dotatečně rychle na vaše zásahy do řízení regoval.

Vítr bude model snášet po větru. Když bude vítr přes 10 m/s, tak to může být pro běžný model na hranici jeho možností letět proti větru a udržet se tak alespoň na místě.

Bavíme se o větroních a pokud neuvažujete o létání s nimi jen jako o létání s motorákem, ale uvažujete o opravdovém plachtění, po krátké době praktického létání zjistíte, že když fouká silnější vítr, tak si moc nezaplachtíte. Stoupavé proudy jsou ve výškách sto dvě stě metrů rozbité větrem a létání v takovém počasí vám moc radosti nepřinese. Vhodné počasí pro létání v termice je, když moc nefouká, nebo když fouká silněji jen chvilku jednou z jedné a podruhé z druhé strany podle toho, jak okolo vás pracuje termika.

Ve velkém větru má cenu uvažovat o létání na svahu. Tam rychlost větroně využijete. Větroň musí být nejen schopen letět dopředu i v silnějším větru, ale musí být i dostatečně výkonný (dobrá klouzavost), aby větší dopředná rychlost neznamenala neúměrně velké klesání.

Poslední podmínkou pro létání v silnějším větru je pevnost konstrukce modelu, aby snesl vyšší rychlosti, zatížení od průletů poryvy. Stavebnice českých výrobců (například) jsou provedeny natolik kvalitně, že nehrozí jejich destrukce třeba z důvodu rozlepení nějakého uzlu.

Jak poznáte v katalogu prodejce obratnost modelu? Určitě by měl mít křidélka, ale to nestačí. Některé modely jsou na křidélka tzv. "tupé", reagují na zásahy do řízení křidélky pomalu. Buď si musíte najít nějakou recenzi, nebo lépe vyptat se někde na modelářském fóru.

Jak poznáte, jak je model schopen letět rychle? Není to dáno ani tvarem křídel ani použitým profilem. Závisí to na poměru hmotnosti modelu vůči ploše křídla - tzv. plošném zatížení. Čím je model těžší, tím bude klouzat rychleji. U některých modelů jsou dokonce v křídlech pouzdra pro umístění dodatečné zátěže.

Poznámka: Bavíme se zde o nesoutěžním rekreačním létání s modely 0.6 až cca 3 kg.

(zveřejněno na stránce Otázky a odpovědi)

print tisk