¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Létání s Tilií

Tilia 25 plus od Rudy Vybírala

Výškoměrstálý odkaz / permalink

28.03.2017

Zamontoval jsem do Tilie výškoměr Altis v4+. Do soboty, kdy mám jet na První srovnávací soutěž socialistických zemí RCEV - "sranda" soutěž v Modelparku, se musím trochu s praktickým provozem s výškoměrem seznámit!

image

Výškoměr v soutěžním modu F5J odměřuje 30 sekund od vzletu a po uplynutí této doby vypne motor. Potom už nejde motor spustit. Stejně pokud motor vypnu dříve, už ho také nespustím.

image

Do výškoměru lze nahrát různé firmwary. Každý se chová jinak, jen jeden je určen k soutěžnímu létání, F5J FAI v5.5. Nahrávám tedy ten. Je to jednoduché. Do notebooku jsem si nainstaloval program Altis Flight manager, připojil USB kabelem výškoměr a zvolil nahrávání firmwaru. Jednoduché, přehledné, práce na 5 minut.

Na louce zkouším, jak se letadlo s výškoměrem chová. Výškoměr opravdu ve 30.sekundě motor vypne a už nejde spustit. Jsem zvyklý létat s bezmotorovými modely a tak mě to neznervozňuje. Soustředím se na vzlety, snažím se přistávat na pomyslný bod. Trochu opruz je, že před každým vzletem musím odpojit a zapojit baterku, aby se výškoměr inicializoval pro další let.

Dávám i nějaké šesti a sedmiminutové lety. Zase si pochvaluji, jak se s Tilií pěkně krouží. Jdou mi i přistání.

Stalo se mi dvakrát, že motor i po zastavení výškoměrem běžel. Doma jsem tuto situaci našel v manuálu výškoměru: "4. Po zastavení motoru se vrtule stále otáčí. V regulátoru nastavte režim pevné koncové body(„fixed endpoints“) – nikoliv autokalibraci". Musím se na to podívat.

image

Doma nahrávám záznamy z výškoměru do počítače a prohlížím si je. Jsou to první údaje, ze kterých si mohu začít dělat předstqvu o výkonnosti stroje. Samozřejmě to je zkresleno podmínkami při létání. Ale na polétání v klidném vzduchu zatím nebyla příležitost.

image

Chtělo by to ještě do soboty polétat, ale musím do Prahy a tak další lety budou až při "soutěži".

(zveřejněno na stránce Létání s Tilií)

print tisk