¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Létání

Long Fox Pinocchio

Miskovice - letecký denstálý odkaz / permalink

30.05.2009

Ráno jsem se vzbudil až před osmou. Spal jsem deset hodin! Kdy se mi to doma stane? Neslyším sice kapky dopadající na střechu stanu, ale i přes optimistickou žluť plachty mi je jasné, že slunce venku nesvítí. Vylezl jsem na promáčenou louku, nikde nikdo, všichni jsou ještě zalezlí. Pohled na oblohu na černé mraky válející se po zemi mi zase bere trochu optimismu. To Gintrovi ta předpověď se sluncem hned po ránu nevyšla!

image

Stále ale věřím, že vývoj počasí bude takový, jak jsem si ho odvodil doma ze sledování Medarda. Bude sice ošklivo, ale nebude pršet stále a vítr poleví. Takže nějaké okno na létání bude.

Ostatní postupně vylézají ze svých bydlíků a na letiště se sjíždějí další piloti. Stále fouká, je děvět stupňů a co chvíli poprchává. Jsem rád, že mohu občas zalézt ke klukům do karavanu, kde se topí.

V deset je brífink. Petr Henčl nám vykládá situaci. Přijelo už dost diváků. Když se nebude létat, budou vracet vstupné. Rozhodnutí nechává na nás. Mě osobně nestraší ten vítr, ale vadí mi déšť. Už jsem jednou měnil diplej a podruhé to riskovat nebudu. Chvilku po rozchodu už slyším vrčet motor a za další chvilku se nad našimi hlavami objevuje model Lukáše Nesnídala. Program leteckého dne doplňuje průlet dvou L-159 Alca z Čáslavi. Pořád do toho krápe, fouká kolmo na dráhu. Akrobati vítr zvládají s přehledem - Jirka Jarolímek, Dan Hrachovec, ... na obloze vidím i letadla, pro které jsou podmínky opravdu na hraně. Ale letecký den běží, diváků je tu na ten nečas docela hodně. Občas mraky prorazí slunce a hned je lépe. Dalším číslem armády jsou průlety dvojice Gripenů.

image

V půl druhé vidím Jindru, jak rozbaluje vlečnou šňůru, a za chvilku je u nás: "Pan Hadač vám vzkazuje, že máte letět!" Koukali jsme na něj, ale potom jsme se sebrali a šli chystat eroplány. Původně jsme chtěli předvést trojvlek, ale s tím bočním větrem by byl start tří větroňů vedle sebe moc riskantní. Rudla vytahuje oba Koláře a já využívám toho, že právě létá Tomáš Buzín se svým Zlínem 242L. Šňůra leží na okraji plochy a tak jsem za chvilu připojen za Tomášův stroj. Vzlet se nám povedl krásný realistický, žádné utržení na pár metrech. Držím Foxe pár centimetrů nad zemí a Tomáš Zlínku zvedá až na druhém konci letiště. Nemůžeme s vlekem tak vysoko, jak bývá obvyklé, protože mraky jsou nízko, Vypínám se a snažím se Foxe v rychlosti vytrimovat. To jsem měl dělat v pátek, ale to se bohužel nelétalo. Dávám pár obratů a rozjíždím Foxe na průlet a přemet nad plochou, ale když už jsem nad letištěm, tak musím své rozhodnutí přehodnotit. V místech, kdy bych se obracel na vrcholu přemetu, bude za chvilku i Tomáš s vlečnou a tak improvizuji, přemet "placatím" náklonem a letím takovou zpotvořenou osmičku nad zemí. Končím poměrně blízko dráhy a když točím do protisměru na přistání, snáší mě vítr až nad ochranou síť. Sedám místo v ose dráhy 45 stupňů napříč a moc spokojený nejsem.

Za chvilku se zase dává do deště. Modely mizí pod plachtami a tráva mezi stánky se zase stává čvachtou. Diváci postupně mizí a když prší už hodinu, vzdávají to i někteří piloti. Není však jednoduché se z promočené louky dostat, zvlášť když je za autem zapřažený ještě vlek. Musíme kamarády tlačit a louka se postupně mění v tankodrom. Já mám za chvilku od bláta všechno, včetně foťáku a kamery. Sedíme v karavanech a klábosíme. Já pořád hlásám svoji optimistickou předpověď, že se ještě udělá hezky, ale nikdo mi nevěří. Venku teď leje opravdu jako z konve.

Před pátou se nad Čáslaví objevuje modrý pruh oblohy. Všichni vylézají a v dešti hypnotizujeme to díru v mracích, aby se rozšířila i k nám. Jeětě jsou mraky nad námi a stále krápe, hranice modrého je ještě nějaký kilometr od nás, ale už se chystají letadla. S posledními kapkami se rozjíždí létání. Tentokrát bez diváků, jen pro potěchu modelářského srdce. "Mistr zbrojíř" připravuje dělobuchy a dýmovnice pro vystoupení letadel z první války, po obloze se prohání černá vdova, po ní Hurricane. Potom startují prvoválečné stroje a předvádí svoje vystoupení jen pro nás - jak někdo řekl "Letecký den piloti pilotům". Ve vzduchu je šest eroplánů najednou. Proti mrakům a modré obloze v šikmých paprscích slunce vznikají zajímaé obrazy (však se podívejte na fotky). Prostě krása. Vzlétne i proudový Jak a i my si ještě zalétáme aerovleky.

Já mám problém s přistáváním a až po druhém přistání zjišťuji příčinu. Po opravě křídla mám ve vysílači špatně nastavené vysouvání brzd. Zatažené a plně vysunuté jsou obě stejně, ale při polovičním vysunutí vyjede jen jedna. A to se model hned kácí a stáčí na stranu (to páteční létání prostě chybí).

V osm hodin večer začínáme balit. Pivo ani prase nebude, protož stánek, kde se mělo vše připravovat, byl doslova utopen ve vodě, a tak nás tu nic nedrží. Zítřek je nejistý. Bourám stan, skládám letadlo. Do auta házím všechno mokré a špinavé od hlíny. Odjíždím proti zapadajícímu slunci, celkem spokojený a s předsevzetím, že se sem rád podívám znovu. A doufám, že bude lepší počasí.

Fotky z roku 2009:
Miskovice 2009 - fotoreportáž z akce zde
!href miskovice_2009 error:SUBJECT not found! - videožurnál z akce zde
fotoalba.centrum.cz/hynek.myto - fotky Vaška Hynka
fokkermodely.wz.cz - zpráva a fotky od Michala Cimbůrka
picasaweb.google.cz/RadekHelmer - fotky od Radka Helmera
tomasrc.cz - článek, fotky a video Tomáše Marka
Akce byla uspořádána znovu 8.8.2009:
www.tomasrc.cz - reportáž + fotografie, video
Slet top modelů v Miskovicích (repete) - fotografie
galerie.cz/SletTOPModelů 2009 - fotografie
sobinka.cz - fotky

(zveřejněno na stránce Létání)

print tisk