¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Jindřich Stejskal - videa

Ko je kdo v maketách větroňů

LF-107 Luňák Jindry Stejskala v Miskovicíchstálý odkaz / permalink

29.05.2010

Vystoupení větroňářů v Miskovicích:

LF-107 Luňák - pilotuje Václav Kolář, model stavěl Jindra Stejskal, vlekař Rudla Helmer

Dlouho se nám nedařilo nafilmovat velkého Luňáka při akrobacii. Takovéto obří stroje (rozpětí přes 7 m, hmotnost kolem 25 kg) se na setkáních moc často neproletí. Už jen přeprava takového modelu, jeho sestavení a rozebrání, starost s počasím, to všechno je plno práce. A tak se tyto modely létají hlavně na leteckých dnech.

A zaletět si s takovýmto modelem na leteckém dnu akrobacii, se moc často nepoštěstí. Ono už jen potlačit, nechat model pořádně rozjet a potom zatáhnout nebo naložit tam křidýlka, není u takové "bedny" úplně jednoduché. Psychologicky. Navíc na leteckém dnu nebývá pro takovéto věci moc prostor. Ne vždy se podaří větroň vytáhnout do dostatečné výšky, ne vždy je ve výšce, kde chce pilot něco předvést volný prostor. Na leteckých dnech se vytahá do vzduchu hned několik obřích strojů a nad plochou a hlavně na přistání bývá velká tlačenice a tím i stres.

Tady v Miskovicích to vyšlo. Luňák se dostal dostatečně vysoko a Vašíkovi Kolářů se to pěkně povedlo. Výkrut, souvrat, přemet ... A krásné přistání v ose dráhy. Kdybych nedržel kameru, tak Vašíkovi taky zatleskám, protože to bylo opravdu super. Kdo někdy řídil velký větroň a ví, že to je opravdu "kredenc", u které se musí s prostorem a energií opravdu pečlivě hospodařit, tak to ocení o to víc. Pěkné! image

Ani nevím, zda si toho akrobatění někdo z diváků všimnul.

(zveřejněno na stránce Jindřich Stejskal - videa)

print tisk