¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Moje zážitky z létání

Jak se sedí v Robinsonustálý odkaz / permalink

22.04.2011

Vytáhl jsem odpoledne po práci Long Shota a vyrazil do okolí města ukojit svoji touhu po svahovém létání. Byl jsem na dvou osvědčených místech, na Boulích a na Pomníku, ale nestálo to za nic. Sice foukalo na Long Shota dostatečně, ale vzduch byl tak turbulentní, že letadlo neletělo ani chvíli rovně a udělat si nějaký přemet nebo výkrut nepřipadalo vůbec v úvahu. Navíc všude jsou šípky zase o metr vyšší a třeba ze silnice nahoru na Pomník už kvůli nim není vidět do kraje! Po půl hodině jsem to sbalil a jel na letiště.

image

image

Na letišti jsem si hned všimnul, že v hangáru je nový přírůstek: vrtulník Robinson R22. V podvečer jsem přijal Markovo pozvání svézt se v novém stroji.

Vrtulník působí titěrně a pohled na jeho kabinu vyvolává pocit, že sezení uvnitř bude nějaké spartánské. Ale uvnitř je nečekaně dost místa a v pohodě jsem se v ní "vytočil" i s kamerou.

Po vzletu mě překvapují dvě věci. Hned za zády máme motor, ale v kabině je hluk více než snesitelný. Potvrzuje to i záznam z kamery, kde je slyšet náš hovor. A druhá věc, hned jak se vrtulník rozjíždí do letového režimu, uvědomuji si hladkost jeho pohybu vzduchem. Žádné drncání od turbulence jako v letadle.

Je z té bubliny nádherně vidět, umí to letět dostatečně rychle odněkud někam, umí se to ve vzduchu zastavit. Krása. Jen toho benzínu to žere asi 4x víc! image

(zveřejněno na stránce Moje zážitky z létání)

print tisk