¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Létání s Beaverem

Beaver od Pelikána

Dost fouká, ale chci si zkusit hydroplánstálý odkaz / permalink

18.07.2016
image

16.7.20160

Dost fouká, ale já chci zkusit Beavera s novou "úpravou". Protože ovládání kormidel fungovalo divně, tak jsem je zkusil demontovat. Zkusím rybník na výsypce, nikdo tam se mnou nechce jít, tak když jdu dneska lítat sám, zkusím to tam.


image

Výsypka je na kopci a fouká tu hodně, chvílemi to může být i přes 5 m/s. U rybníka jsem zklamaný. Místo, které jsem prohlížel v květnu, vypadá úplně jinak! Rákosí u břehu okolo místa, kde jsem chtěl mít přístav, je přes dva metry vysoké a tak z místa na rybník není vůbec vidět. Na druhém konci rybníka jsem ale našel místo s přístupem až k vodě a dobrým výhledem.

image

Fouká po délce rybníku a já mohu startovat ze svého místa pěkně proti větru. A břeh rybníka je nízký, na přistání budu moci nalétávat z prostoru za rybníkem. Zkouška ovladatelnosti modelu bez kormidel dopadla dobře a rozjezd proti větru je taky v pohodě. Připadá mi, že ze zčeřené hladiny se model snadněji odlepí než z hladiny jako zrcadlo.

image

Hned jak se letadlo odlepí od hladiny, poznávám, že ovzduší nad rybníkm nebude zas tak jednoduché. Turbulence s letadlem dost cvičí a hlavně směr větru se co chvilku mění. Chvilku trochu zleva přes stromy, chvilku trochu zprava do stromů. Letět podél řady stromů na břehu se rázem stává o dost těžší, rovně letící model je najednou při změně směru větru tažen do korun stromů. Vybaví se mi hned scény, když jsem na rybníku u Hazmburku koukal na soutěžní lety kluků z Ústí, foukalo podobně a oni tak pěkně lítali s maketami hydroplánů.

image

V jednu chvíli v tom větru na hladině těžce ovladatelný stroj zajíždí čumákem do rákosí. Suché boty se tak rázem stávají mokrými a zablácenými. Chtělo by to zpětný chod nebo ještě nějaký rádiem řízený motorový člun! image

image

Rybník není špatný, tedy pokud člověk nemusí do vody, je tu všude jemné jílové blátíčko. Co mě překvapilo, jak břeh zvedající se povlovně ani ne dva metry nad úroveň hladiny přizvedává letadlo klesající na přistání. Bez kormidel na plovácích jsem se obešel. Letadlo otočím směrovkou a při vzletu letadlo jede rovně. Vítr takovéto intenzity dost znepříjemňuje poletování, chce to počkat, až to zeslábne. Na vodě to problém není, ale nějaké realistické poletovaní je v turbulenci prakticky nemožné.

image

(zveřejněno na stránce Létání s Beaverem)

print tisk