¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Jak si dojednat vyhlídkový let stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

16.05.2004

Jak si tedy dohodnout vyhlídkový let konkrétně? Kde a s kým?

Letiště stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
16.05.2004

Musíte najít sportovní letiště - aeroklub, kde létají se sportovními letadly. Ne s letadly ultralehkými. Jsou to letiště bývalého Svazarmu, nyní Českého aeroklubu.

Pokud alespoň trochu cestujete autem po vašem okolí, snadno si všimnete leteckého provozu malých letadel ve vašem okolí. Neměl by být problém najít i místo, kde letadla startují a přistávají. Tedy vlastní letiště.

Nemáte-li tuto možnost, zkuste váš aeroklub najít na webu:
  www.plachteni.cz
  www.freefly.sk

Nebo v telefonním seznamu. Já jsem našel telefony aeroklubů ve Zlatých stránkách v rubrice Letecké služby a v seznamu stanic organizací hesla začínající slovem aeroklub. Ale bylo jich tam jen málo.

Nalezení aeroklubu na webu je asi nejistější cesta (když o letišti nevíte).

V úvodu jsem se zmínil, proč to má být letiště aeroklubu. Je to proto, protože v aeroklubu má vyhlídkový let všechny náležitosti, které mít má: letíte s instruktorem, let je pojištěný, klub disponuje potřebnou technikou, letadlo i personál podléhá přísnější kontrole.

Pokud zvolíte letiště, kde provozují jen ultralehká letadla, je vyhlídkový let věcí vaší soukromé dohody s pilotem. A navíc nevím o letišti v České republice, kde by bylo možné se svézt v ultralehkém dvousedadlovém větroni.

Možnosti letiště stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
16.05.2004

Ne všechna letiště jsou schopna uspokojit vaše tužby. Většina aeroklubových letišť nabízí vyhlídkové lety v motorovém letadle, jen některé nabízí i vyhlídkové lety ve větroni.

I když třeba web letiště deklaruje možnost vyhlídkového letu ve větroni, nemusíte se na letišti setkat s přílišnou ochotou (moje zkušenost z letiště Sazená).

Dejte si také pozor na to, co vám vlastně nabízí. Můžete si dohodnout větroň, ale pak vám budou nutit let v motorizovaném větroni Vivat. To je úplně o nečem jiném.

Také cena může být odlišná od ostatních. Třeba na letišti ve Vrchlabí chtějí dvojnásobnou cenu, než ostatní aerokluby.

Na kdy se lze dohodnout stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
16.02.2008

Pokud se chcete svézt na větroni, je nejvhodnější doba víkend.

image

Provoz větroňů vyžaduje několik lidí (pilot instruktor - ten poletí s vámi, pilot vlečného letadla, pomocník - ten podrží křídlo větroně při startu) a ty je těžké dát dohromady v libovolný den. Dostatek lidí je na letišti většinou o víkendu od jara do podzimu. Jen v době letních dovolených bývá na letišti celá parta i během týdne.

Protože nás zákonodárci svazují stále více různými pravidly, příkazy a zákazy, musí být váš let pojištěn. To je poměrně nákladná záležitost a majitelé letadel se snaží ušetřit. Někteří pojišťují další sedadla ve svých letadlech jen pro část sezóny. Není-li vaše sedadlo pojištěno, není možné vyhlídkový let. U větroňů bývá období bez pojištění přes zimu.

Počasí stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
16.05.2004

Samozřejmě je pro realizaci vašeho letu veledůležitým faktorem počasí.

Nemá-li váš let ve větroni být 10 minut nahoru a 10 minut dolů, musí být termické počasí. Mělo by svítit sluníčko, po obloze by měly plout mráčky.

Dohoda stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
16.05.2004

Dohodněte si vše předem.

Na letiště je nejlepší zajet a vše si dohodnout osobně. Na letišti se dozvíte telefon, na kterém si můžete domluvit konkrétní let.

Ujasněte si s člověkem na letišti o jaký let vám jde. Že chcete letět na větroni v aerovleku a termice, Dohodněte si délku letu tak, aby cena nepřekročila vaše možnosti.

Počítejte s tím, že ve vámi uvažovaném termínu:

  • nemusí být vhodné počasí
  • nemusí být k dispozici potřebný personál letiště
  • nemusí být k dispozici volný větroň
  • nemusí být na letišti instruktor, který s vámi poletí
  • nemusí být na letišti vlečné motorové letadlo
  • na letišti může v tomto termínu probíhat jiná akce - soutěž, soustředění pilotních žáků atp.

Je třeba se trochu obrnit trpělivostí. Nejlepší je mít telefon na odpovědného člověka a na letiště zavolat, zda je ten správný den.

Příprava k letu stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
16.05.2004

Na let se připravte už ráno. Nepřejídejte se. Dejte si nějaké lehké jídlo.

Vhodně se oblečte. V létě je v těsné kabině větroně teplo. Stačí tedy tričko a kraťasy. Na jaře a na podzim může být v letadle chladněji.

Napijte se před letem vody - ne piva. Nejlepší je čistá voda - sodovka, Mattoni atp..

Vyčůrejte se.

Vyprázdněte kapsy. Obsah kapes by se vám mohl vysypat do kabiny větroně.

Vlastní let stďż˝lďż˝ odkaz / permalink
16.05.2004

Vlastní let začíná ještě na zemi. Nebojte se vyptávat vašeho pilota.

Při usazování do větroně vám jistě někdo pomůže. Dotáhněte si dostatečně pevně pásy.

Seznamte se s přístroji na palubní desce. Zeptejte se.

Dohodněte si znova délku letu.

Během letu se vám může přitížit. Lehkou nevolnost lze rozdýchat. Otevřete si větrací okénko v překrytu kabiny a dlaní si nasměrujte na obličej proud čerstvého vzduchu. Zhluboka dýchejte. Koukejte se na zem.

Pokud se dohodnete na akrobacii a vy se bojíte, chyťte se sedačky pod sebou. Pomůže vám to. Samozřejmě je nutné mít dotažené upínací pásy.

(zveřejněno na stránce Vyhlídkové lety)