¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Zimní ráno stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

10.12.2023

Zimní období, mráz, sníh, ale bezvětří. To je příležitost jít létat. To bezvětří není důležité kvůli letadlu, ale kvůli tělesné schránce pilota. Když mrzne a fouká, je to už moc náročné. image

image

foto: Karel Lučan

Domluvili jsme se s Karlem na sobotní ráno. Teplota těsně pod nulou, sněhu kolem pěti centimetrů, pro mě to je příležitost vyzkoušet na Timberovi prototyp lyží. Karel měl novou Zlínku a měl vlastně taky zálet.

Já jsem dřív dělal lyže z překližky, ale tady u Timbera se mi nechtělo sundavat kola, je to u něj řešeno malinko komplikovaně a tak jsem se rozhodl připevnit lyže přímo na kola. Je to řešení, které se používá i u dospělých letadel. Měl jsem už jedny lyže, byla to kopie lyží, které jsem viděl na Cessně, lyže byly ke kolu připevněny opásáním pneumatiky. Lyže jsem vytisknul na 3D tiskárně, ale to opásání v malém modelovém provedení jsem nedokázal udělat dobře a lyže také byly těžké. To bylo minulou zimu. Od té doby jsem v konstrukci tištěných dílů pokročil a teď jsem měl lyže, které váží jedna 70 gramů a na kole drží samosvorně.

image

foto: Karel Lučan

Otázkou bylo, jak budou lyže fungovat. Zda jsem zvolil dostatečný rozměr lyží, aby se lyže moc nebořily, zda je zvednutí špičky dostatečné, aby se lyže nezapichovaly do sněhu, zda nejsou lyže moc velké a nemění moc letové vlastnosti Timbera.

image

foto: Karel Lučan

Ale hned při pojíždění se mi to jevilo tak, že jsem geometrii trefil! Už rozjezd po panenské sněhové pokrývce byla krása, přistání se dá přirovnat k létání na vodě. Napjatý jsem byl také kvůli ostruze, na ni jsem vyrobil takovou zvláštní lyžičku taky na ostruze držící bez nějakého upevnňování. Šlo o to, zda bude letadlo na sněhu zatáčet. Zatáčelo.

image

foto: Karel Lučan

Tak jsem si poletoval kolem sebe, dělal mezipřistání s dlouhými jízdami po sněhu, zkoušel si podrovnání. Letadlo na sněhu vypadá dospěleji, protože na sněhu nedrncá jako na kolech. I jsem Timbera třikrát převrhl, stačilo pozdní podrovnání a už byly lyže zapíchlé v mokrém sněhu. Ale tady se nemusí k letadlu plavat, stačí otočit letadlo zase na lyže a létá se dál. image

image

foto: Karel Lučan

Vylétal jsem dvě baterky, moc se mi to na sněhu líbilo!

image

foto: Karel Lučan

Potom jsem se zájmen pozoroval poletování Karlovo.

image

Jeho Zlínce by lyže taky slušely!

image

Pěkná hodinka létání. Jedinou vadou na kráse bylo to sporé světlo, udělat v tom šeru kloudnou fotku nás stálo velké úsilí.

(zveřejněno na stránce Sdružení letců Českého středohoří)