¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

CNC router Stepcraft-2/D.600stálý odkaz / permalink

24.11.2018

I já jsem dlouho pokukoval po kamarádech, kteří doma řežou díly na svoje modely na CNC stroji. Dlouho znamená třeba čtyři roky. Zkusil jsem i spolupráci s kamarádem, kdy jsem si u něj nechal vypálit díly na model na laseru. Když to klaplo, jeden týden jsem předal řezací plán, druhý týden jsem si vyzvedl desky s vypálenými díly. Vyzvednout jsem to mohl jen ve všední den a pro mě připadalo v úvahu jen pondělí. Tak se snadno cyklus natáhl třeba na tři týdny. A to ještě v době volné kapacity. Jindy to trvalo déle.

image

Tak se mi zase vrátila myšlenka pořídit si vlastní router. Ptal jsem se kamarádů na rozměr jejich routeru, vyšel mi z toho průzkumu rozměr 60 x 40 cm. Poslední intenzivní úvahy byly o stavbě routeru MPCNC - www.thingiverse.com, Cheap Scalable Arduino CNC, Plotter, Mill, 3D Printer. To je stroj založený na dilech z 3d tiskárny. Už někdy v roce 2015 to někdo u nás postavil a reference byly dobré.

image

Za tu dobu, co jsem se o tuto problematiku zajímal, jsem zjistil, že ti, co řežou na CNCčku a zároveň staví a se svými modely létají, používají stroje koupené, a ti, co si router stavěli sami, tak je s jejich letadly není vidět. Docházelo mi, že nemůžu dělat všechno, všechno se nedá stihnout. Tak jsem se zase vrátil k myšlence koupit něco hotového.

Je to už dlouho, co jsem viděl reklamní článek na Stepcraft. V něm se psalo, že router používá Markus Frey, který staví výjimečné modely. Hledal jsem někde fotku, zda to Markus Frey opravdu používá, nebo byl jen "reklamním nosičem". Nenašel jsem nic a nedokázal jsem najít ani jiné reference od člověka, který by to běžně používal v modelářské praxi. Všude byly jen videa a fotky, jak si s tím lidi jen hrají. Tak jsem Stepcraft zavrhnul.

Až teď jsem náhodně narazil v časopisu Aufwind na kamarádovu fotku, kde je na jedné fotce vidět v jeho dílně Stepcraft. Hned jsem mu napsal a dozvěděl jsem se, že už ho má doma dva roky a používá ho přibližně stejně, jako o využití routeru uvažuji sám. A že ho mají i další jeho kamarádi. Takže reference byly najednou na světě a byly příznivé. Tak jsem se rozhodl, že ho koupím taky!

(zveřejněno na stránce CNC router Stepcraft-2/D.600 )

print tisk