¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Sony NEX 5R

Redukce pro Sony NEXstálý odkaz / permalink

02.07.2014

Zajímavou vlastností fotoaparátů Sony řady NEX je možnost přes levné redukce připojit objektivy všech možných značek a roků výroby. Redukce v ceně 600 - 1500 Kč (podle toho, kde ji koupíte) vám umožní nasadit na NEXe objektiv z vaší zrcadlovky jiné značky nebo objektiv z vašeho starého kinofilmového přístroje. Nebo si nějaký zajímavý objektiv koupit v bazaru.

Omezením je, že tyto levné redukce jsou pouze mechanickou přechodkou mezi bajonetem E a přírubou objektivu a nepřenáší žádné elektrické signály ani napájení mezi fotoaparátem a objektivem. Nasadíte-li na fotoaparát moderní objektiv s automatickým ostřením, nebude automatické ostření fungovat, nebude fungovat ani automatické nastavení clony. Nasadíte-li na fotoaparát stabilizovaný objektiv, nebude stabilizace fungovat. Takže použití takové levné redukce znamená plně manuální práci s objektivem.

Crop faktor NEXů je 1.5 a tak je třeba ohniskovou vzdálenost objektivů přepočítávat krát 1,5. Z 50 mm objektivu je tak po nasazení na přístroj objektiv 75 mm.

Já jsem svůj fotoaparát NEX vyzkoušel s těmito objektivy:

  • Nikon Nikkor AF-S DX VR 18-200 - univerzální zoom s velkým rozsahem ohnisek
  • Sigma 10-20 mm F 4-5.6 EX DC HSM - širokoúhlý objektiv, zoom
  • Nikon Nikkor 35mm F1.8 AF-S DX - pevný světelný objektiv se skvělým obrazem s klasickou ohniskovou vzdáleností 50 mm
  • Canon FD 50 mm F 1.4 - výborný pevný světelný objektiv se skvělým obrazem, na NEXu už je to se svými 75 mm ohniskové vzdálenosti "teleobjektiv", který se hodí na street fotografii
  • Canon FD 35 mm F 2.8 - pevný objektiv s klasickou ohniskovou vzdáleností 50 mm

(zveřejněno na stránce Sony NEX 5R)

print tisk