¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Google SketchUp - tutorial pro modeláře stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

14.08.2008
Když jsem se počátkem roku 2008 začal zajímat o to, zda existuje nějaká česká komunita uživatelů programu Google SketchUp, s údivem jsem zjistil, že o Google Sketchup nelze najít na internetu prakticky nic česky s výjimkou obecných spíše obchodních článků. image

Uplynulo několik měsíců a situace se prakticky nezměnila. V dubnu jsem informoval o využití Google SketchUp v modelářské praxi - viz Využití programu Google SketchUp při stavbě modelu a postupně uzrála myšlenka zveřejnit nějaký tutorial (návod), který by ulehčil českým modelářům začátky s tímto skvělým programem. Ivo Mikač, který s programem pracuje ve své profesionální praxi, přijal s nadšením nabídku spolupráce a připravil seriál tutorialů, ve kterých vám předá část svých znalostí.

image image
image image
Pokud tedy chcete využívat kreslící program nějak podobně, jako je vidět na obrázcích na této stránce, zkuste tutorial Ivo Mikače!

Podrobnější představu, co lze v programu vytvářet, získáte, kfyž si prohlédnete výkresy Ivo Mikače dostupné na internetu přímo v programu. Volbou File - 3D Warehouse - Get Models se dostanete do databáze výkresů. Zadejte do pole Search slovo Mikac. Vyberte si některý z vákresů a natáhněte si ho do programu.

image
Ivo Mikač:

V praxi začátečník naráží nejen na neznalost ovládání programu, ale má vzhledem k malé praxi potíže, jak si celý zamýšlený 3D model rozvrhnout, jak začít a pak postupovat k cíli. Často jsem slibně začal tvořit a pak jsem došel k bodu, kdy jsem pochopil, že musím začít znovu a zcela jinak. Je mnohem snažší zvládnout ovládání programu, než strukturu výstavby 3D modelu.

Jsem nadšeným propagátorem tohoto programu, který nesnese srovnání s ničím, co doposud znám, protože jeho filozofie je naprosto unikátní. Zkuste se mnou proniknout do jeho tajů.

Poznámka redakce

Tutorial by mohl být napsán i pro českou verzi programu. Ta však už není zadarmo, ale za nezanedbatelný peníz. To ale není jediný důvod, proč jsme se rozhodli pro popis práce s programem v jeho anglické verzi. Zkušenosti nás obou jsou takové, že naučit se pojmy v angličtině nebo v češtině vyjde na stejno. Znalost anglických pojmů se vám bude hodit i pro ovládání jiných programů. Navíc české překlady bývají často nepřesné. Nebudete také muset po vydání nové verze programu čekat na vydání jeho počeštěné verze. Všechny nové anglické pojmy jsou tedy v tutoriálu přeloženy. Například takto: ... nástroj Line (čára) de používá ...

(zveřejněno na stránce Sketchup - Tutorial pro modeláře)