¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Hodnocení

Siesta

Na svahustálý odkaz / permalink

29.06.2008

Se Siestou lze samozřejmě létat i na svahu.

image

Stačí nechat motor na pokoji. Jen ten akumulátor tam musí být, aby žilo rádio a aby bylo dodrženo těžiště.

Na svahu se se Siesta chová jako pomalý termický větroň. Pokud svah nosí, fouká stejnoměrně, je to relaxační záležitost bez nějakého překvapení. Model lze díky tomu, že má křidélka, ovládat s jistotou, že zatočí kam chcete. Jediným rozdílem proti létání s modelem nevybaveným motorem je zranitelnost špičky modelu. Modelu a pohonné jednotce by asi moc nesvědčilo sedání ma kamenitém svahu. Ale tam, kde je na kopci tráva, nic ve svahování nebrání.

Dynamika létání s modelem není nijak oslnivá. Po potlačení se sice model rozjíždí na vyšší rychlost, ale roste i jeho opadání a tak na nějaké rychlé průlety musí být vznos svahu dost silný. Je to lehký termický větroň a udělat třeba výkrut při průletu před hranou s ním prostě nejde. Zvládá ale přemety, "skoro" souvraty a létá ochotně i na zádech. Jde ho i dotlačit hluboko pod hranu, ale vytažení model vynese sotva do poloviny původní výšky. Odpor modelu při vyšší rychlosti a malá setrvačnost modelu udělají své.

Přistání lze díky klapce provádět jako do peřin. Jen je třeba při náletu zpoza hrany počítat s malou pronikavostí modelu a otočit proti větru včas.

Pro ty, kteří s tímto modelem okouší krásy svahového létání poprvé, malou poznámku. Model je třeba nechat letět. Při otočení po větru to vypadá, že model letí najednou hodně rychle. Přílišné tahání a zpomalování modelu ale vede jen k tomu, že se model bude jen velmi neochotně podvolovat vaší snaze zatočit zase proti větru.

V silnějším a silném větru (více než asi 7 m/s) vyžaduje létání s modelem pozornost a jistou zkušenost. Vítr už model hodně snáší, turbulence v blízkosti svahu má na model velký vliv. Přistání je obtížnější a vyžaduje rychlé reakce. Jeho konstukce není stavěná na nějaké hvězdy při přistání nebo pády na křídlo. Model se také při házení při silněm větru blbě drží. Trup je subtilní a kluzký.

Takže podle mého si s modelem na svahu pěkně zalétáte za větru od 3 do 7 m/s. Pokud máte kam bezpečně přistát, není co řešit. Za silnějšího větru už je to víc boj se živlem.

Motor v modelu může být poslední záchrana před přistáním někde dole pod svahem, když to málo nosí. Pravověrný větroňář ale motor zapne opravdu jen v nejkrajnější nouzi! image

(zveřejněno na stránce Hodnocení)

print tisk