¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image
image

Rychlost nabíjení

Akumulátory

Rychlost nabíjenístálý odkaz / permalink

24.07.2004

Rychlost nabíjení je dána velikostí nabíjecího proudu. Čím větší proud, tím kratší doba nabíjení. Povolené nebo doporučené nabíjecí proudy jsou uváděny buď na pouzdru článku nebo v jeho dokumentaci. Ne každý typ článku lze nabíjet rychle a u některých typů akumulátor můžete příliš rychlým nabíjením nevratně zničit.

Uvádí se tři rychlosti nabíjení:

Pomalé nabíjení

Bývá na akumulátorech označeno jako Normal Charge. Nabíjí se proudem velikosti 0.1C. Má-li akumulátor kapacitu 1700 mAh, nabíjí se proudem 170 mA po dobu 12 až 14 hodin (pokud má akumulátor kapacitu 450 mAh, nabíjí se proudem 50mA, akumulátor 900 mAh proudem 100 mA, akumulátor 600 mAh proudem 100 mA atp.). Doba nabíjení je delší než 10 hodin proto, protože proces nabíjení nemá 100% účinnost.

Je to nejšetrnější způsob nabíjení. Typicky se tak nabíjí akumulátory vysílačů a přijímačů. Baterie jsou při něm nejméně namáhány (odvádění tepla atp.). Nevýhodou je doba nabíjení. Někdy je mezi létáním kratší přestávka ve které není možné akumulátory dobít (v létě může být konec létání kolem 22.hodiny a začátek v 8 ráno příští den).

Rychlonabíjení

Označuje se jako Fast Charge. Nabíjecí časy jsou 5 až 7 hodin.

Většina akumulátorů NiCd a NiMH dnes koupených umožňuje tento režim nabíjení.

Ultrarychlé nabíjení

Označuje se jako Quick Charge. Je to nabíjení v době menší než 1 hodina. Při tomto způsobu nabíjení je nutné se starat o chlazení nabíjeného akumulátoru.

(zveřejněno na stránce Rychlost nabíjení)

print tisk