¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Funkce kniplů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.10.2023

Už při pořizování vysílače je dobré vědět, jaké budu chtít mít rozložení ovládaných funkcí na ovládacích pákách - kniplech vysílače. Jedná se o ovládání:

  • plynu
  • směrovky
  • výškovky
  • křidélek
(co je co se dočtete tady: Drak)

Empiricky se došlo ve světě ke čtyřem rozložením ovládaných funkcí na kniplech a empiricky se došlo k vlastnímu ovládání modelů dvěma pákami. Existují i jiná uspořádání ovladačů, než jsou dva kniply, ale ta jsou historicky zapomenuta. Ta čtyři uspořádání se nazývají "mode" a v cenících se mode u vysílačů uvádí. To uspořádání lze u většiny vysílačů doma změnit, u některých to jde snadno, u některých hůře. Jednodušší je pořídit si vysílač rovnou v uspořádání, které chci. V praxi jde o rozhodnutí, zda chci mít ovládání motoru - plynu na levé ruce nebo na pravé ruce.

Kniplům se nepřiřazuje ovládání jednotlivých kormidel a smysl pohybů kniplů a kormidel libovolně, vychází se z nějakých zvyklostí a z praxe. Základní je rozhodnutí zda plyn nalevo nebo plyn napravo. To je ten knipl s brzdičkou (také se říká řehtačka), který se nevrací do neutrálu. U nás a asi i v Evropě převažuje uspořádání s plynem na pravém kniplu a mode 1, ti, co u nás létají plyn na levé ruce, létají mode 4 nebo mode 2. V USA se létá plyn na levé ruce - mode 2 a mode 4. Oficiální statistika pro to, kde se co létá, ale neexistuje. Je to jen věc zvyku, v jednom místě republiky to létají tak, v jiném naopak. A i na jednom místě, na jednom letišti se mohou sejít modeláři, kdy jedni mají plyn napravo a druzí nalevo.

Pokud máte v okolí někoho, kdo vám může pomoci se zalétáváním vašich modelů, s kým si chcete modely půjčovat, zvolte si pozici plynu podle něho. Jiné argumenty nehrají podstatnou roli. Já třeba létám plyn napravo a házím modely pravou rukou. Hodí se mi, že po odhodu modelu mám ruku na výškovce a mohu hned korigovat let výškovkou. Ale u některých modelů, které mají tendenci po odhodu se prudce naklonit na stranu, bych zase potřeboval mít prst na kniplu křidélek. Takže to jako argument neobstojí. Někdo argumentuje tím, že to chce mít stejně jako to je v letadle, na jednom kniplu křidélka a výškovku. Nejvíce je u nás rozšířen mode 1, potom mode 4, potom mode 2 a mode 3 se asi moc nepoužívá.

mode 1

levá ruka pravá ruka
výškovka směrovka křidélka plyn

Když

typ modelu levá ruka pravá ruka
větroň ovládaný směrovkou a výškovkou výškovka   směrovka  
motorový model ovládaný směrovkou a výškovkou výškovka   směrovka plyn
větroň ovládaný křidélky, směrovkou a výškovkou výškovka směrovka křidélka  
motorový model ovládaný křidélky,směrovkou a výškovkou výškovka směrovka křidélka plyn
větroň ovládaný křidélky, směrovkou a výškovkou s klapkami výškovka směrovka křidélka brzdící štíty/klapky

mode 2

levá ruka pravá ruka
plyn směrovka křidélka výškovka

mode 3

levá ruka pravá ruka
výškovka křidélka plyn směrovka

mode 4

levá ruka pravá ruka
plyn křidélka výškovka směrovka

S touto problematikou také souvisí znalost, jak se kormidly letadlo vlastně ovládá.

(zveřejněno na stránce Nastavení vysílače)