¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Funkce kniplů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

Kniplům nejde přiřadit ovládání jednotlivých kormidel libovolně. Funkce musí být na kniplech rozděleny tak, aby byla "zátěž" při řízení modelu rovnoměrně rozložena na obě ruce. Popíšu rozložení funkcí obvyklé v Evropě - mode 1, kde je rozšířeno ovládání plynu (knipl s brzdičkou - řehtačkou bez vracení do neutrálu) na pravé ruce. V USA se létá plyn na levé ruce - mode 4 (v následující tabulce tedy stačí zaměnit sloupce pravá ruka <-> levá ruka).

Samozřejmě je to věc zvyku a to, že rozděluji tuto zvyklost na Evropu a Ameriku je jen statistická záležitost. V jednom městě republiky to létají tak, v jiném naopak.

typ modelu levá ruka pravá ruka
větroň ovládaný směrovkou a výškovkou výškovka   směrovka  
motorový model ovládaný směrovkou a výškovkou výškovka   směrovka plyn
větroň ovládaný křidélky, směrovkou a výškovkou výškovka směrovka křidélka  
motorový model ovládaný křidélky,směrovkou a výškovkou výškovka směrovka křidélka plyn
větroň ovládaný křidélky, směrovkou a výškovkou s klapkami výškovka směrovka křidélka brzdící štíty/klapky

Poznámka: Sám jsem se naučil létat plyn na levou ruku. Táta se s modelařením přidal o rok později a létal plyn na pravé ruce. Byl jsem schopen létat "podobojí". Po dvou letech jsem však přešel také s plynem na pravou ruku. To je však asi opravdu výjimka. Moje máma je "předělaný" levák a umí psát oběma rukama. Asi jsem v tomto směru něco podědil. Dnes po 20 letech už to takto střídat nedokážu. Nedoporučuji takto experimentovat. Výsledkem jsou třísky.

S touto problematikou také souvisí znalost, jak se kormidly letadlo vlastně ovládá.

(zveřejněno na stránce Funkce kniplů)