¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Ovládání přepínačů stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

28.05.2004
Mimo kniplů jsou na vícekanálových vysílačích ještě přepínače. Otázkou je, jak si nastavit ovládání příslušných funkcí modelu tak, aby jejich ovládání bylo pohotové a bezpečné. image

Pro přepínání životně důležitých funkcí jako je vytažení podvozku, vypnutí vlečného háčku a podobně by měly být zvoleny přepínače, které jsou nejsnáze dosažitelné. To jsou přepínače přímo na kniplech a přepínače v okolí kniplů.

Ostatní funkce, které nevyžadují bleskové ovládání (třeba rozvícení pozičních světel) mohou být na místě vyžadující přehmátnutí ruky.

Otázkou ještě je, jaký smysl přepínání konkrétního přepínače si zvolíte. Mě osobně přijde nejvýhodnější, když je přepínač v "bezpečné" poloze směrem od kniplu - od sebe. Strčit do přepínače je jednodušší než ho přitáhnout k sobě. Ve směru od sebe nastavím například: vypnutí vlečného háčku, vytažení podvozku atp.

Zvolené rozložení ovládaných funkcí si dobře promyslete a neměňte ho často a zásadně. Před letem si krátce ovládání jednotlivých funkcí nacvičte, abyste nemuseli za letu pracně lovit v paměti, který přepínač je ten správný.

(zveřejněno na stránce Funkce kniplů, mode 1, 2, 3, 4)