¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Kudy cesta nevede st�l� odkaz / permalink

12.08.2015

"Miniaturní RTF model letadla z pěnového polystyrenu s 2,4GHz čtyřkanálovou RC soupravou. Ovládaná křidélka a výškovka. Mustang s věrně maketovou konstrukcí z pěnového polystyrenu; nadupaný nejnovější 2.4GHz technikou a vyživovaný výkonným Li-poly akumulátorem vám pomůže stát se zkušeným pilotem legendární americké stíhačky hned za humny!"

image

Takových nabídek jsou e-shopy na internetu plné. Vypadá to lákavě, moc to nestojí a vypadá to jako opravdové letadlo. Tudy ale cesta nevede!

Z hovorů s adepty létání vím, že se hned vidí řídit nějakou stíhačku, akrobatický speciál a podobně. Končívá to rozbitým modelem a zklamáním, protože schopnosti začátečníka nejdou dohromady s letovými vlastnostmi takového modelu. Texty v nabídce modelů, které vymýšlí obchodnící, často slibují věci, které s realitou nemají mnoho společného, bez zkušenosti se to těžko posuzuje. Věta "Pomůže vám stát se zkušeným pilotem legendární americké stíhačky hned za humny" slibuje pěkné polétání se stíhačkou na malém plácku kdekoli, ale realita je taková, že model stíhačky s rozpětím 40 cm bude létat rychle, začátečník bude těžko stíhat ho řídit a o létání na malém plácku s takovým modelem už nemůže být vůbec řeč. Model moc pádů nevydrží. image

Pro začátek je lepší si pořídit "hodný" model, model který bude létat stabilně, bude se s ním snadno startovat a přistávat, který přežije nějaké tvrdší přistání. Nebude vypadat jako stíhačka, ale uvidíte, že vám to nakonec nebude vadit, že si i tak užijete.

(zveřejněno na stránce Výběr prvního modelu)