¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Model pro začátečníka stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

13.08.2015

Řízení modelu vypadá jednoduše, zvláště když pozorujete někoho, kdo to umí. Ale jednoduché to není. Kdybych někoho, kdo neumí hrát na piáno, k piánu posadil a řekl mu: "Tady je C, tady D, tady se hraje E ... , takhle se hrajou dlouhé tóny a takhle krátké. A teď když už to víš, tak mi zahraj nějakou písničku", tak si každý zaťuká na čelo. Každému je jasné, že se ruce musí naučit poslouchat povely hlavy: "teď hraj C, teď D, teď obě noty dohromady". A s řízením modelu je to podobné. I prsty na kniplech je třeba naučit plnit povely hlavy.

Aby měl pilot nováček možnost se to naučit, potřebuje model, který mu dá zpočátku čas o řízení "přemýšlet", který bude tolerovat chyby.

image

zdroj: multiplex-rc.de

Na trhu jsou už léty osvědčené modely určené pro tyto účely. Jsou vyrobeny z extrudovaného pěnového polyolefinu (EPO) nebo EPP (viz EPP - pěnový polypropylén), které dávají modelům větší odolnost, snesou nějaký ten náraz, když se pilotovi nedaří, a pokud se přeci jen rozbijou, jdou dobře slepit.

Model EasyStar od firmy Multiplex je jakýmsi etalonem těchto modelů pro začátečníky, ostatní výrobci od Multiplexe kopírovali. Jednou z takových kopií je mezi modeláři hodně rozšířený model Beta od firmy RCM Pelikán: image

zdroj: rcm-pelikan.cz

Takových modelů je více a budou se objevovat nové, i když v podstatě stejné: Bixler, Sky Surfer, ... Modely jsou si velmi podobné: uspořádáním, velikostí, letovými vlastnosti. Jako opravdu začátečnický model, se kterým může létat opravdu každý, je model Step One, viz dále.

Otázkou je, zda koupit model v setu s rádiem, nebo pořídit jednotlivé věci zvlášť. Koupit hned na začátku pořádné rádio - lepší, ale dražší, nebo se zpočátku spokojit s jednoduchým vysílačem. Výhodou setu modelu s rádiem je rychlost a jednoduchost cesty od rozhodnutí "Chci to zkusit". Opravdu jeden den v krámě koupíte a druhý den můžete jít zkusit svoje první lety! Pokud váš zájem o pořízení nějakého rádiem řízeného modelu není jen kratochvíle na měsíc dva, pokud si myslíte, že vás to bude bavit a vaše touha naučit se létat je opravdu silná, tak jděte cestou pořízení pořádného rádia, protože ty peníze, které se vám teď zdají za lepší rádio moc velké, tak stejně nakonec utratíte! image

Pokud je pro vás výdaj deset jedenáct dvanáct tisíc moc a nemůžete si to opravdu dovolit, je možností pořídit si ty lepší věci z druhé ruky. Ty jsou často i za méně než polovinu ceny nového zboží, ale je třeba pečlivě vybírat, od koho koupit. A tady jsme zase u rady, kterou rozdávají zkušenější začátečníkům. Najděte si rádce ve vašem okolí, který se modelářství věnuje, zkuste najít nějaký klub ve vaší blízkosti. Poradí vám. Stejně tak navštivte kamennou modelářskou prodejnu ve vašem okolí. I tam se vám může dostat dobré rady. Prostě budujte si osobní kontakty, nebojte se oslovit cizí lidi. Jsou to lidé se stejnými zájmy jako vy a společnou řeč jistě najdete.

Takže set ano, ale stejně vás potom čekají větší výdaje, stejně budete muset problémy, které jste koupí setu "vyřešili" (výběr rádia), v boucnu řešit.

(zveřejněno na stránce Výběr prvního modelu)