¦ Menu sekce ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Přenosové systémystálý odkaz / permalink

12.05.2005

Výhody a nevýhody


Výhody:
  • lehké a malé - systém uveze i malý parkflyer
  • umístění - kameru lze u jenom trochu většího modelu umístit prakticky kamkoli
  • kontrola - za letu je možné kontrolovat, co kamera v modelu snímá

Nevýhody:

  • pozemní podpora - při létání musíte mít u sebe na zemi pozemní část systému s přijímačem a záznamovým zařízením (několik kilogramů vybavení!)
  • dosah - musíte létat v dosahu zařízení
  • složitější provoz - v praxi se musíte starat o napájení vysílače videa, přijímače a záznamového zařízení

Typickým příkladem přenosu obrazu z běžného života jsou kamery v přilbách skokanů na lyžích nebo kamery bezpečnostních systémů. Dají se koupit komplety kamera - vysílač - přijímač.

K přenosu videa z modelu na zem se používá rádio. Vysílá se na kmitočtech povolených generální licencí. Například 2.4 GHz.

Mimo snímací kamery je v modelu vysílač, který vysílá analogově video a případně i zvuk na zem. Zde je přijímač. Na jeho výstup je připojena třeba kamera s AV vstupem, videorekordér nebo počítač.

Systémy kamera + vysílač + aku jsou lehké a je možné je provozovat i v malém modelu.

image

Přijímače zvládají i 4 kanály a na modelu tedy můžete mít až 4 kamery současně.

Někdo montuje kameru na servo a tak ji může za letu natáčet.

Kdybych si měl v tuto chvíli zvolit nějaký systém, zvolil bych systém od Black Widow AV. Je to systém speciálně navržený pro modelářské použití. Poskytuje výborný obraz i spolehlivý přenos. Jsou na něj všeobecně příznivíé reference. Dalším v řadě by byl HiCam. I na něj jsem slyšel příznivé hodnocení.

Při posuzování videa z různých systémů je třeba přistupovat ke kvalitě záznamu. Někdy tvůrce videa nezvládne převod původního záznamu do formátu vhodného pro prezentaci na webu. Je dobré se tedy o kvalitě videa produkovaného tím nebo oním systémem přesvědčit z více zdrojů.

(zveřejněno na stránce Kamery v modelech - přenosové systémy)

print tisk