¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Ochrana sluchu st�l� odkaz / permalink

02.04.2024

Při práci se stroji v dílně vzniká hluk. Někdy menší, někdy větší. Celkem dobře jsem hluk snášel, když to trvalo chvilku. S pořízením CNC stroje mi ale hluk začal vadit. To proto, že stroj běží sám a běží třeba desítky minut a hluk je tak dlouhodobý.

ilustrační video:

Nemusí být ten hluk nějak intenzivní, ale být v dílně vedle hlučícího stroje třeba půl hodiny znamená další zbytečnou zátěž organizmu. Tak jsem začal řešit ochranu sluchu.

Měl jsem už špunty do uší, které jsem si pořídil k motorové pile a hoblovce. Oba tyto stroje dělají intenzivní hluk a po hodinové práci s nimi se můj sluch ještě další hodinu vzpamatovával. Špunty do uší to řešily. Mám tyto od 3M:

image

Ochrana proti hluku je to dobrá. Při práci s motorovou pilou nebo hoblovkou zavrtám špunty do uší, odeberu se na dvorek a řežu a hobluji a sluch si medí. V dílně u CNC jsem ale narazil na to, že si potřebuji z dílny občas na chvilku odskočit, vyřídit něco se ženou, se sousedem a vytahování a znova zavrtávaní špuntů do uší se ukázalo jako nepraktické. A vlastně i nepříjemné. Tedy pro mě, protože já, když si ty špunty zavrtám, aby opravdu tlumily, tak mám v uchu chvilku pocit podtlaku.

Tak jsem se začal pídit po jiném řešení. Vyptáváním u kamarádů, kteří pracují v průmyslu, jsem se dopracoval k doporučení pořídit ochranu sluchu od 3M:

3M Peltor H540A-411-SV OPTIME III SNR 35 dB

image

Mušlové chrániče sluchu lidově nazývaná "hluchátka". Používají se v průmyslových provozech, kupují je i střelci.

Jsem s výrobkem plně spokojen, mám je na věšáku před vchodem do dílny, nasazování a sundavání je pohoda. A tlumí jako ty špunty, to jest velmi dobře. Měl jsem obavu, jestli mi nebudou vadit prostorově, jestli to není moc velká bakule na hlavě, ale jsou příjemná a snesu je i delší dobu. Na hlavě dobře sedí, nikde netlačí.

image

(zveřejněno na stránce Tipy pro práci s CNC)