¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

Přijímače pro příjem v leteckých pásmech stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

01.05.2005

Přijímač pro příjem v leteckých pásmech lze koupit poměrně lacino. Přijímač bez předvoleb stojí kolem tisíce korun. Většinou má přijímač v papírech nebo přímo na skříni napsáno "AIR BAND".

Stručně

rozsah frekvencí 118 - 137 Mhz
modulace AM
digitální ladění
paměti
anténní konektor

Typicky mají tyto levné přijímače analogové ladění (s ručkou běhající po stupnici) a nemají žádnou předvolbu. Přijímač by měl být schopen přijímat v rozsahu frekvencí 118 - 137 Mhz v AM modulaci. S přijímačem s FM modulací nebudete ničemu rozumět.

S jednoduchým a levným přijímačem však vystačíte jen při poslechu jedné frekvence třeba na leteckém dni. Pokud to s poslechem letecké radiokorespondence myslíte jenom trochu vážně, je lepší zainvestovat trochu více (>3 tisíce) do lepšího přijímače.

Lepší přijímač je schopen příjmu za horších podmínek. Budete moci poslouchat radiokorespondenci nejen u letiště, ale třeba i doma nebo venku dále od letiště.

Lepší přijímač má přesnější ladění. Můžete nastavit přimo požadovanou frekvenci přijímač tuto frekvenci drží. To není úplná samozřejmost. U laciných analogů často frekvence ujíždí a je třeba je pořád dolaďovat.

Lepší přijímač má paměti pro několik nebo pro mnoho frekvencí. Pokud si do paměti přijímače doma v klidu dáte frekvence letiště, které budete poslouchat, budete moci pohodlně přepínat mezi jednotlivými kanály tak, jak si vámi sledované letadlo předávají jednotlivé služby řízení letového provozu.

Lepší přijímač má odnímatelnou anténu. Můžete se tak vybavit účinější anténou, se kterou budete moci poslouchat třeba padesát osmdesát kilometrů od letiště.

Viz také Přehled stanic v leteckém pásmu, frekvence, kmitočty.

(zveřejněno na stránce )