¦ stuktura sekcí ¦ Kontakt ¦ Hledat image

První dílna leteckého modeláře stďż˝lďż˝ odkaz / permalink

04.01.2022

Bez zkušenosti je těžké odhadnout, jak budete se svou dílnou fungovat, co všechno to obnáší. A je jedno, zda budete mít jen koutek někde v bytě, samostatnou místnost nebo dílnu mimo dům.

image

zdroj: largemodelassociation.com

Hluk

Při řezání i ručním vzniká poměrně velký hluk. Nemáte-li možnost umístit dílnu mimo zdi bytu nebo paneláku, budete muset při rozvržení prací na toto myslet.

Prach

Při broušení větších ploch vzniká velké množství volně poletujícího prachu. To nejde provozovat v koutku v pokoji.

Zápach

Při lakování (zejména) acetonovými barvami vzniká velké množství výparů. Při větrání dílny nezapomínejte na ostatní obyvatele domu. Není možné větrat výpary acetonových barev dovnitř do bytu nebo domu.

Zábor místa

Budete muset vyřešit skladování (rozestavěných) modelů.

Někteří moji kamarádi jsou schopní stavět i velké modely ve velmi malém bytě. Jeden z nich pracuje tak, že si dá přes vanu "ponk" a tak v koupelně řeže, lepí, brousí. Na noc ukládá ponk do úložného prostoru u stropu kuchyně. Dělá takto i dvoumetrové motoráky.

Konflikty

K tomu přibydou provozní drobnosti, jako že pantofle, ve kterých stojíte v dílně, roznáší piliny po obytných prostorech, v kalhotách, ve kterých brousíte a lepíte, není vhodné sedat lehat na čalouněný nábytek a podobně. image

(zveřejněno na stránce První dílna leteckého modeláře )